USA nás kritizují za uprchlíky, měli by si zamést před vlastním plotem

V USA plot proti uprchlíkům funguje. Daní jsou životy migrantů z Mexika | foto: Expres.cz

Jak si může americký tisk dovolit kritizovat naši imigrační politiku, když sami mají na hranicích s Mexikem ostnatý drát? Pojďme se podívat, jak v USA a jinde „vítají“ uprchlíky.

1. USA: Zvýšit plot!

Například takové Spojené státy nám, tedy Evropě, mají těžko co vyčítat. Miliardář a možná i budoucí americký prezident Donald Trump dal opakovaně najevo, co si myslí o Latinos a Hispáncích, tedy Mexičanech a dalších imigrantech z jižní a střední Ameriky. „Mexiko nám posílá lidi, co mají spoustu problémů. Přinášejí sebou drogy. Přinášejí sebou zločin. Jsou to sexuální násilníci. A někteří z nich budou asi dobří lidé.“

Skandál? Ale kdepak.

Američané, samozřejmě vyjma Mexičanů, s prostořekým miliardářem souhlasí. Ten navíc zaujal dalším nápadem na přestavění a zvýšení zdi, která odděluje USA a Mexiko.

Ano, kolébka demokracie a svobody je z jihu kompletně obehnána zdí, vedle které je ta maďarská naprosto ubohá. Je potřeba ji však ještě zvýšit, navrhuje Trump.

2. Austrálie: Uprchlíky loví z moře jako žraloky!

Imigrační politika Austrálie trochu připomíná rybolov.

Jakýkoliv uprchlík, který do země přijíždí na člunu, je ihned chycen do sítí pobřežní hlídky. A místo do země zaslíbené putuje do záchytného lágru na pustém ostrůvku Nauru.

Když chtěla norská loď dovézt zachráněné uprchlíky z potápějící se lodě na australské území, vláda na ni poslala vojenské komando. Boat people zkrátka na australskou pevninu nevkročí.

3. Saudská Arábie: Šejkové je nepustí ani na poušť

A co taková Saúdská Arábie nebo Spojené arabské emiráty? Výstavní skříň ropného blahobytu topící se v luxusu?

Ze severní Afriky nebo ze Sýrie je to poměrně blízko. Spřátelení muslimové, kteří už ani nevědí co s penězi, by jistě mohli přijmout nějaké běžence, řeklo by se.

Opak je pravdou.

Některé muslimské země sice utečence přijímají, ovšem zdaleka to nejsou všechny a ty nejbohatší mezi nimi chybí. Počet uprchlíku přijatých do pěti nejbohatších zemí Perského zálivu (Katar, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Kuvajt a Bahrajn) přijaly přesně nula uprchlíků.

Chudé Jordánsko, kde je půl milionu běženců ze sousední Sýrie, je chce poslat bezpečným koridorem do Saúdské Arábie. Jak se k takovému nápadu staví saúdští šejkové, není těžké uhodnout. Jejich země, která je z poloviny prázdná poušť, si podle nich nemůže dovolit přijmout žádné uprchlíky.

O Rusku a Číně se v souvislosti s uprchlickou vlnou nemá cenu zmiňovat.

Evropa je tak jediným velkým světovým hráčem, který se snaží o otevřenější přístup k imigrantům.

Kritizovat Česko, nebo její některé státy za málo vstřícnosti vůči uprchlíkům je proto naprosto zcestné.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:41 neděle 17. ledna 2016. Anketa je uzavřena.

  • 286
  • 16
  • 15
  • 11
  • 9
  • 8