jít naiDNES.cz

Dobrovolníci z řeckých táborů: Ženy a děti se po setmění bojí vyjít ven. Kvůli znásilňování

Děti a ženy se bojí vycházet po setmění! Dobrovolníci z řeckých uprchlických táborů přinášejí děsivé výpovědi. | foto: koláž Expres

Sexuální útoky, potyčky, krádeže. Zprávy o kriminalitě ve velkých uprchlických táborech v Řecku zřízených vládou se množí. Dobrovolníci a charitativní pracovníci mluví o tom, že ženy a děti se tu po setmění bojí vycházet z přidělených stanů.

V některých uprchlických táborech v Řecku se množí sexuální útoky na děti, kterým není víc, než sedm let. Informaci přinesl britský deník Observer.

Jedním z nejhorších míst je údajně tábor, který vznikl v prostorách bývalé továrny na toaletní papíry nedaleko Soluně. Právě zde se večer po západu slunce víc než polovina obyvatel bojí vyjít.

Kromě sexuálních útoků jsou tu běžné drobné krádeže a bitky.

Kromě sexuálních útoků jsou tu běžné drobné krádeže a bitky.

„Mladé dívky jsou přepadávány skupinkami, gangy mužů. Osahávají je a zastrašují,“ vypověděla pracovnice Lékařů bez hranic Anna Chiara Nava.

V Softexu (tak se jmenuje firma, která zde dříve sídlila, odtud tedy tato přezdívka, pozn. red.) žije přes 1400 migrantů. Jedna Irácká rodina se musela přestěhovat do venkovního ubytování kvůli napadení nezletilé dcery.

Její rodina se kvůli útoku musela přestěhovat do venkovního ubytování....

Rodina napadené dívky se kvůli útoku musela přestěhovat do venkovního ubytování. (Ilustrační snímek.)

„Rodiče pořád přesně nevědí, co se stalo. Muž z jednoho z gangů nalákal jejich sedmiletou dceru, aby si u něj ve stanu zahrála hry na jeho telefonu. Potom stan zavřel. Dívka se vrátila s poraněními a modřinami na rukou a krku. Později dívka popsala, co se dělo, byla sexuálně napadena,“ popsal médiím případ další dobrovolník, který si přál zůstat v anonymitě.

Znásilnění tu oficiálně ale nikdo nehlásil. Problém je v tom, že se obyvatelé tábora bojí něco nahlašovat. „Nikdo s tím nic nedělá,“ říká dobrovolnice a její slova potvrzuje i prohlášení vedení tábora.

„Víme o tom, že je tu problém s kriminalitou. Snažíme se znovu a znovu otvírat diskuzi na toto téma,“ zní z Úřadu komisaře OSN pro uprchlíky.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:27 12. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

 • Sladký
  40
 • Tvl
  28
 • Super
  20
 • Cože
  20
 • Haha
  19
 • Trapas
  13
Komentáře