Do Evropy za každou cenu: Uprchlíci riskují životy pašováním v motorech aut

Pro většinu uprchlíků je vidina toho, že se dostanou do Evropy jejich největším snem. Pro splnění tohoto snu jsou mnozí ochotní udělat prakticky cokoliv, i riskovat život. Španělská policie se čím dál více potýká s případy Afričanů, kteří se nechávají propašovat na území země vecpaní ve volných prostorech aut.

Fotogalerie

Uprchlíci směřující do Evropy spatřují v překročení hranic Evropské unie svou jedinou naději na lepší život. Vzhledem k tomu, že proniknout evropskými hranicemi, které jsou čím dál více střežené je stále těžší, uchylují se uprchlíci k čím dál bizarnějším způsobům, jak se do Evropy dostat. Neváhají riskovat ani vlastní životy.

S kuriózními případy se čím dál častěji potýkají španělští policisté. Na hranicích Maroka se španělskou enklávou v severní Africe Melilla v projíždějících autech odhalují uprchlíky, kteří se nechávají propašovat na španělské území, aby zde požádali o azyl a následný bezpečný transport do kontinentální Evropy.

Uprchlíci jsou v autech téměř dokonale skryti. S využitím veškerého prostoru je pašeráci doslova nacpou do prostoru mezi motorem a palubní deskou nebo je přiváží pod zadní blatník. Jeden z pašeráků uprchlíka dokonce zašil do potahů sedadla spolujezdce.

Maročtí pašeráci od uprchlíků převážně z Guinei a Senegalu vybírají vysoké částky, které pro migranty často představují celoživotní úspory. Za horentní sumy pak mladí muži riskují vlastní životy, ve stísněných prostorách aut jim totiž hrozí přehřátí a udušení.

Policie pašované uprchlíky odhaluje detektory tělesného tepla. Pašerákům se většinou podaří utéct zpět do Maroka a auto napěchované uprchlíky nechají vlastnímu osudu. Než policisté auta rozeberou a uprchlíky vyprostí, často je nachází na pokraji bezvědomí.

Vzhledem k tomu, že se většinou jedná o tzv. ekonomické migranty a ne o lidi prchající před válkou jako je tomu u běženců ze Sýrie nebo Iráku, jsou muži po ošetření navraceni zpět, zničení, zcela bez peněz a s evropským snem v nedohlednu.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:13 neděle 24. července 2016. Anketa je uzavřena.

  • 19
  • 11
  • 10
  • 8
  • 5
  • 5