Žačky nechtěly plavat, tak dostaly burkiny zdarma! Německou školu chválí i ministryně

Německé gymnázium na vlastní náklady zakoupilo dvacet burkin pro muslimské žákyně, které bojkotovaly hodiny plavání. | foto: Profimedia.cz

Na gymnáziu v Severním Porýní-Vestfálsku mají povinné hodiny plavání, ale také spoustu muslimských žaček, které se jich z náboženských důvodů odmítaly účastnit. Ředitel školy je ale za bojkot vyučování nepotrestal, naopak se rozhodl k velmi vstřícnému kroku – na školní náklady zakoupil dvacet burkin, aby se dívky mohly konečně naučit plavat! Jeho krok vyvolal debatu po celé zemi, zároveň se však dočkal posvěcení přímo z ministerstva.

Sousedním Německem zmítá migrační krize a není dne, kdy by se v médiích neřešila kauza související s uprchlíky. Tentokrát debatu rozproudil zvláštní krok ředitele gymnázia ve městě Herne-Mitte v Severním Porýní-Vestfálsku.

Součástí školního rozvrhu jsou zde i povinné hodiny plavání, část žactva si ale slovo „povinné“ vyložila po svém. Řeč je o muslimských dívkách, které na hodiny odmítaly chodit z náboženských důvodů. Od ředitele školy se ale kázeňského postihu nedočkaly, naopak se rozhodl vyjít jim vstříc a jejich problém vyřešit. Sáhl do školního rozpočtu a zakoupil dvacet burkin, tedy muslimských plavek zakrývajících většinu těla!


„Hodiny plavání byly pro muslimskou část našich žáků problém. Zakoupením burkin, které pokrývají celé tělo kromě obličeje, se vše vyřešilo a plavání se nyní může zúčastnit každý,“
prohlásil ředitel Volker Gößling.

Burkini jsou jediné plavky, v kterých muslimským ženám víra dovoluje se koupat.

Burkiny jsou jediné plavky, v kterých muslimským ženám víra dovoluje se koupat.

Ačkoliv se škola setkává převážně s kritickými hlasy, podporu jí vyjádřila třeba ministryně pro rodinu za stranu SPD Franziska Giffeyová. Podle ní je důležité zajistit ideální podmínky pro děti a co nejhojnější účast na hodinách plavání, aby se ho mohli naučit všichni žáci.

Kromě prostých obyvatel se však proti nákupu burkin bouří třeba i vláda v Severním Porýní-Vestfálsku v čele s ministryní zemědělství Julií Klöcknerovou z CDU. „Vedení školy tak v podstatě podpořilo diskriminaci žen v místě, kde by se děti a mladí lidé měli naopak učit pravý opak. Právě na školní půdě by měla být posilována rovnoprávnost mezi dívkami a chlapci,“ prohlásila. 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:06 24. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  55
 • Tvl
  13
 • Super
  12
 • Cože
  8
 • Sladký
  8
 • Haha
  6
Komentáře

Mohlo by vás zajímat