Fotogalerie |
S projektem vyškolit uprchlíky jako průvodce na jim kulturně blízkých expozicích přišlo sdružení Státních berlínských muzejí. A s první devatenáctičlennou skupinkou to vypadá, že projekt je na všech stranách úspěšný.
Projekt byl pojmenován Multaka, což v arabštině znamená místo pro setkání. A přesně tak nyní fungují expozice, ve kterých uprchlíci průvodcují. Každou středu je možné prohlídku s netradičními průvodci absolvovat v Pergamonském muzeu, kde se nachází sbírky Muzea islámského umění, Předoasijského muzea nebo v Bodeho muzeu se sochařskými sbírkami a sbírkami Muzea byzantského umění.
Někteří uprchlíci se rozhodli neseznamovat návštěvníky s kulturou Blízkého východu, ale naopak provádět nové uprchlíky po Německém historickém muzeu a seznámit je tak s kulturou země, kam se přistěhovali.
Příkladem je Rita Bahríová, která do Německa přišla ze Sýrie před rokem a půl.
„Ráda bych, aby se Syřané, kteří právě přišli do Německa, poučili z německé historie. Dnešní situace v Sýrii se vší tou zkázou se v mnohém podobá situaci v Německu po druhé světové válce. Když Syřané uvidí, jak Německo vypadalo po válce a jak vypadá dnes, může jim to dát naději, že budou moci svou zemi opět postavit na nohy a začít znovu,“ říká Rita.
Dalším z průvodců je Iráčan Husám Zahím Muhammad, který pracuje v Předoasijském muzeu. „Tento projekt mi pomáhá se integrovat do společnosti. Člověk se na jedné straně naučí znát svou vlastní kulturu a na druhé straně i ostatní kultury, které jsou v multikulturním Berlíně,“ říká Huhsám, který v Bagdádu pracoval jako archeolog a má tak k práci v muzeu velmi blízko.