jít naiDNES.cz

Uprchlíků do Evropy přijelo letos méně. Mrtvých na moři je ale víc!

Počet migrantů, kteří připlouvají z Libye, klesl o více než osmdesát procent. | foto: koláž Expres.cz

Počet uprchlíků, kteří přišli letos do Evropy z Libye během prvních sedmi měsíců, se v porovnání s předchozími dvěma roky snížil. A to o celých osmdesát procent na 30 800. Jejich úmrtnost ve Středozemním moři ale naopak v procentním vyjádření vzrostla.

Počet vypravených člunů s migranty z Libye výrazně klesl, a to vlivem zvýšené aktivity libyjské pobřežní stráže, která často zadrží čluny ještě dřív, než se dostanou k humanitárním lodím, které by migranty přepravily do Evropy.

Důvodem vyšší úmrtnosti je fakt, že kvůli zvýšeným hlídkám musí pašeráci při přepravě lidí z Libye do Evropy více riskovat. Proto je pravděpodobnost, že lidé na těchto plavidlech přijdou o život, mnohem vyšší.

Loni zahynulo při pokusech dostat se do Evropy přes dva tisíce lidí, což představuje jednu oběť na každých dvaačtyřicet migrantů, kteří se do Evropy dostanou. Letos jich zemřela polovina, ale v porovnání s celkových číslem příchozích je to jeden z osmnácti. Další stovky lidí beze stopy zmizely.

Nejčastějším cílem uprchlíků je letos Španělsko, kam jich dorazilo přibližně 27 600. Loni to byla za stejné období polovina. V Řecku se počty meziročně migrantů také zvýšily, a to o osmdesát osm procent na asi 26 000 lidí.

Naopak Itálie hlásí meziroční pokles o více než osmdesát procent. Za prvních sedm měsíců se tam dostalo asi 18 500 běženců oproti loňským devadesáti tisícům.


UNHCR (Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky) poukazuje na skutečnost, že nyní umírá mnoho lidí v přeplněných zadržovacích táborech. A mnoho z nich se tam po neúspěšné plavbě na evropský kontinent vrací. A jsou například prodáváni jako otroci.

„Když se běženci dostanou do Libye, je pozdě, Evropa musí zasáhnout už v zemích, odkud přicházejí,“ říká zvláštní vyslanec UNHCR Vincent Cochetel.

UNHCR také evropské země vyzval, aby běžencům, kteří se domáhají mezinárodní ochrany, nabídly rychlejší azylová řízení a hlavně zvýšily ochranu dětí.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:24 2. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  20
 • Cože
  6
 • Trapas
  6
 • Tvl
  6
 • Haha
  5
 • Sladký
  5
Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat