jít naiDNES.cz

Ups! Německý fotbalista Mesut Özil se ženil, za svědka mu šel prezident Erdogan!

Bývalý německý fotbalový reprezentant tureckého původu Mesut Özil se oženil. Za svědka mu šel turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | foto: Profimedia.cz

Bývalý německý fotbalový reprezentant tureckého původu Mesut Özil (30) se v pátek v Istanbulu oženil. Radostnou událost poněkud kalí fakt, že mu za svědka šel turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vřelý vztah k turecké hlavě státu, označované za velmi autoritářskou, je našim západním sousedům už delší dobu trnem v oku.

Prezidentská kolona v pátek v podvečer přijela k luxusnímu hotelu na břehu Bosporu, kde záložník anglického Arsenalu později uzavřel manželský svazek s herečkou a modelkou Amine Gülse, bývalou miss Turecka, informovala AFP. Krátce poté stanul turecký prezident spolu se svou ženou Emine ve společnosti mladé dvojice, k níž se obracel oddávající.

Fotbalista Erdogana na svatbu pozval v polovině března. Turecká vládní strana AKP následně zveřejnila ze setkání fotografii. Na ní údajně Özil se svou snoubenkou právě předává Erdoganovi pozvání na svatbu.

„Samozřejmě jsem z toho smutný, že to takhle pokračuje,“ řekl tehdy listu Bild šéf úřadu kancléřky Angely Merkelové Helge Braun. „Myslím, že to mnohé fotbalové fanoušky zklamalo, včetně mě,“ dodal politik CDU. Podle něj jsou fotbalisté „symbolickými postavami, s nimiž se lidé identifikují“.

Loni sklidil Özil kritiku v Německu za to že se s tureckým prezidentem nechal vyfotit a věnoval mu dres. Podle kritiků z řad politiků, médií i veřejnosti tím Özil a jeho kolega Ilkay Gündogan, tehdy oba hráči německé reprezentace, podpořili předvolební kampaň autokrata.

Po loňském letním světovém šampionátu v Rusku, kde Özil s německým týmem nečekaně vypadl už ve skupině, hráč Arsenalu oznámil konec v reprezentaci. Argumentoval tím, že necítí dostatek respektu. Vedení svazu v čele s předsedou Reinhardem Grindelem, který letos v dubnu rezignoval po skandálu s převzetím luxusního daru, obvinil z rasismu.

Fotbalista Özil se narodil v západoněmeckém Gelsenkirchenu, je imigrantem z třetí generace a nemá turecké občanství.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat