Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Bydlení podle TOP 09: „Chobotnice, které chci useknout chapadlo,“ říká pirát Bodeček

  Kandidát Pirátů David Bodeček brojí proti nekalým praktikám, kterých se podle něj v Praze 1 dopouští vládnoucí TOP 09. | foto: koláž ExpresuProfimedia.cz

  Případ kandidátky za TOP 09 Kateřiny Hamr, která v privatizaci získala byt za více než tři čtvrtě milionu a díky úřednicí škrtnutému zákazu zcizení ho už za rok prodala se ziskem šest a půl milionu korun, je pouze jedním z mnoha. Alespoň to tvrdí pirát David Bodeček, který se už rok a půl snaží analyzovat privatizační procesy i klasický prodej bytů v Praze 1 a již několikrát se kvůli tomu dostal do křížku s vládnoucí TOPkou. Radnice je podle něj chobotnicí, které se snaží useknout první chapadlo.

  Kandidátka za TOP 09 do blížících se komunálních voleb Kateřina Hamr se minulý týden dočkala pozornosti, za kterou rozhodně nemůže být ráda. Jak informovala Česká pirátská strana, od Prahy 1, které z pozice starosty šéfuje její kolega Oldřich Lomecký, získala byt za 852 tisíc korun. Zákaz zcizení ve smlouvě byl následně ručně přeškrtnut, aby bývalá šéfka soutěž Miss Junior byt už za pouhý rok prodala. Jenže tentokrát za sedm a čtvrt milionu.

  Jak je něco takového možné zrovna v době, kdy je pro běžného občana koupě bytu za rozumnou cenu – a v centru Prahy obzvlášť – nadlidským úkolem? Podle vyjádření člena Rady MČ Praha 1 za TOP 09 Tomáše Macháčka byly podmínky privatizace dány předem a strana s nimi nic udělat nemohla.

  Uvedený byt koupila členka TOP 09, stejně jako dalších 4700 občanů této městské části, v rámci privatizace obecního fondu za podmínek stanovených dávno před vznikem TOP 09. Její nájemní smlouva, na jejímž základě měla možnost privatizovat, byla uzavřena dávno před vznikem TOP 09. A dům byl také zařazen do privatizace dávno před vznikem TOP 09,“ sdělil Macháček Expresu s tím, že prodej bytu odsouhlasili i další zastupitelé, nejen ti z TOPky.

  Velký otazník ale visí nad již zmíněným škrtnutím ve smlouvě. Díky němu totiž mohla Kateřina Hamr byt prodat už po jednom roce, zatímco původně jí zákaz zcizení něco takového nedovoloval na příštích pět let. Podle Tomáše Macháčka se na vyškrtnutí bodu propiskou usneslo zastupitelstvo, protože daná pasáž byla vytištěna chybně. 

  Lomecký s kandidátkou za TOP 09 Kateřinou Hamr, která od Prahy 1 získala byt za 852 tisíc a za rok ho prodala za sedm a čtvrt milionu korun.

  Je ale otázkou, proč by někdo bod o zákazu zcizení do smlouvy zapisoval, pokud tam v běžných případech nebývá. A rozhodující by mohlo být i to, zda starosta Lomecký smlouvu svým podpisem stvrdil až po škrtnutí zákazu, nebo před ním.

  Bodeček: Nejde jen o ni, špatně je celý systém

  S tím, že zastupitelstvo nemohlo s prodejem bytu Kateřiny Hamr nic udělat, ovšem nesouhlasí kandidát Pirátů David Bodeček, který záležitosti spojené s privatizací bytů v Praze 1 analyzuje už přibližně rok a půl. Právě on o podezřelém prodeji informoval. Odmítá však, že by chtěl kandidátku Hamr poškodit, podle svých slov se snaží jen názorně odkrýt podezřelé praktiky, které se v Praze 1 pod taktovkou TOP 09 dějí.

  „Ta tisková zpráva se týkala chybně nastaveného procesu privatizace v Praze 1, který je dlouhodobě kritizován. Paní Hamr je jen učebnicovým příkladem a nebylo úmyslem ji poškodit,“ vysvětlil Bodeček Expresu. „Nevidím důvod, proč by paní Hamr měla odstupovat z kandidátky TOP 09 v nadcházejících volbách do ZMČ. Naopak, je pro mne ostudné, že strana, dvě volební období vládnoucí v nejbohatší městské části, postaví na kandidátku první ženu až na desáté místo,“ dodal.

  Obává se také, že se TOPka bude snažit kauzu Hamr využít k tomu, aby odvrátila pozornost od problémů, které v Praze 1 trvají.„TOP 09 se nyní bude snažit obrátit jejich kauzu na paní Hamr, například jako pokus ji šikanovat. Není tomu tak. Piráti kritizují TOP 09 za to, jak prodává byty,“ říká.

  Podle Bodečka byl proces privatizace bytů v Praze 1 špatně nastaven v minulosti, přičemž TOPka nejeví snahu o jeho nápravu. Právě to pak vede k situacím, kdy jsou byty prodávány pod cenou a vládnoucí strana dokonce poskytuje výhody některým svým členům.

  Kateřina Hamr kandiduje za TOP 09.

  „Zjišťujeme, že lumpárny se tu realizují jako přes kopírák. Záležitost kolem paní Hamr ve spojitosti s kandidáty za TOP 09 nekončí, je tam vícero takových případů, dokonce i jeden ještě mnohem horší, kvůli němuž jsem byl nucen v minulém týdnu podat trestní oznámení.“ popisuje. 

  „Můj názor je takový, že byty by se měly privatizovat tak, jak bylo slíbeno, ale se zákazem zcizení. To proto, aby majitelé v Praze 1 zůstali, bydleli tu, a aby nedocházelo k tomu, že se byty po koupi přeprodávají a využívají pro krátkodobé nájmy. Cílem všech by mělo být zastavit razantní úbytek obyvatel Prahy 1. Starosta sice uvádí, že počet lidí s trvalým pobytem je stabilní, což je fakticky pravda, neboť např. na adrese Rybná 24 je k trvalému pobytu přihlášeno přes 500 obyvatel, ale ve skutečnosti tam žije jen pár jedinců. TOP 09 nyní vyrukovala směrem k voličům s tím, že Piráti vám nechtějí prodat byty v rámci privatizace za nízkou cenu. Není tomu tak. Zákaz zcizení neboli předkupní právo zpět danou cenu snižuje, což má logiku. Kdo nechce zákaz zcizení, tomu by i v rámci privatizace měla být prodána bytová jednotka za cenu obvyklou v daném místě a čase. Výhodu oproti ostatním má tu, že má možnost byt koupit, na rozdíl od ostatních. Pokud však chce byt za nízkou cenu, jako paní Hamr, výše zákazu zcizení by mělo být v řádech několika let,“ vysvětluje.

  „TOP 09 umožnila bílým koním přeprodávat byty, což byl zárodek odlivu obyvatel z Prahy 1 a stejně tak počátek toho, že nám z Prahy 1 začal vznikat skanzen jako v centru Českého Krumlova. Je na čase zajistit, aby se ti, co se z Prahy 1 odstěhovali, zase vrátili,“ dodává Bodeček.

  Starostovy metody

  David Bodeček musel za svůj boj proti údajným „lumpárnám“ na zastupitelstvu Prahy 1 čelit nejedné nepříjemné situaci. A zejména případ z letošního března ukazuje na zvláštní praktiky, které se ve vedení městské části dějí.

  MF DNES tehdy informovala o Bodečkově sporu se současným starostou Prahy 1 za TOP 09 Oldřichem Lomeckým. Piráti na svých stránkách dokonce Lomeckého metody označili za mafiánské, článek doplnili grafikou starosty jakožto Dona Vita Corleoneho z filmu Kmotr a vyzvali ho k rezignaci. O co přesně šlo?

  Podle Pirátů používá starosta Prahy 1 za TOP 09 Oldřich Lomecký mafiánské praktiky.

  David Bodeček tehdy podal trestní oznámení na radnici kvůli dražbě bytu, do níž se zapojil s nejvyšší nabídkou a která byla z nepochopitelných důvodů nakonec zrušena. Oznámení mířilo rovnou do rukou vrchní státní zástupkyně, nakonec ovšem případ skončil v Praze 1 a hrozilo, že bude zahrán do autu. Přesto se jím vyšetřovatel začal zabývat.

  Starosta Lomecký se rozhodl zasáhnout a snažil se o to, aby byl případ příslušnému vyšetřovateli odebrán a zkonstruoval hodně zvláštní historku, že se s ním Bodeček spojil, protože jsou členy stejné homosexuální komunity. Na oba podal trestní oznámení za zločinné spolčení.

  Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký se svojí přítelkyní, mluvčí městské části Veronikou Blažkovou

  „Poté, co byli radní Macháček s další úřednicí předvoláni a následně zřejmě řekli Lomeckému, že zejména on má velký problém, domluvil se údajně starosta s představitelem státní policie v Praze 1 a s dalším známým ve vedení jiné složky PČR, že starosta podá na mne a na vyšetřovatele trestní oznámení, že jsme ve velmi blízkém kontaktu a oba jsme strůjci organizovaného zločinu. Pánové byli domluveni, že se spis ke mně nedostane a pouze oni navzájem si přepošlou starostou podané trestní oznámení. Cílem bylo sebrat současnému vyšetřovateli případ,“ tvrdí Bodeček.

  Lomecký jako důkaz údajného zločinného spolčení poukázal na facebookový profil vyšetřovatele, kde se objevovaly fotografie s homosexuální tematikou, jenže vyšlo najevo, že zmíněný profil patří úplně cizí osobě, která má s vyšetřovatelem pouze shodné příjmení. Propojení vyšetřovatele s Bodečkem prokázáno nebylo a případ je dosud stále vyšetřován.

  „Chobotnice, které se snažím useknout chapadlo“

  Právě tento spor byl zřejmě pro Davida Bodečka výzvou a tehdy ještě běžný občan Prahy 1 se rozhodl, že do blížících se komunálních voleb bude kandidovat za Piráty.

  Kandidát Pirátů David Bodeček bojuje proti „lumpárnám“ na radnici Prahy 1, které šéfuje Oldřich Lomecký z TOP 09.

  „Tímto tématem žiju skutečně rok a půl. Na jednu stranu je to pro mnohé zoufalství, ale pro mě je to motivace, že existuje šance na to, že nekalosti skončí,“ vysvětluje.

  „Jak jeden z vyšetřovatelů řekl, rozkrývám velké vosí hnízdo. Pro mě se však jedná o chobotnici, které se snažím s pomocí Pirátů, ale i jiných stran, uříznout první chapadlo. Tím prvním chapadlem je oblast majetku, zejména bytů a nebytů. A to jak v rámci privatizace či klasického prodeje, tak i pronájmů,“ říká David Bodeček.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 18:41 úterý 1. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   82
  • Tvl
   15
  • Cože
   12
  • Trapas
   10
  • Haha
   9
  • Sladký
   9

  Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

  Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

  Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

  I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

  Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz