Kdo je Tommy Robinson? Příběh muže, který vzbuzuje kontroverze po celém světě

Tommy Robinson je anglický krajně pravicový aktivista. | foto: Profimedia.cz

V pátek měl v Poslanecké sněmovně vystoupit britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson (36). Měl mít projev na konferenci Rodina a její práva v 21. století. Poté, co se tato informace objevila v médiích, se strhla vlna kritiky. Organizátor události a poslanec za hnutí ANO Milan Pour tedy akci raději zrušil. Podobné kontroverze ale Robinson vzbuzuje po celém světě. Proč? Přečtěte si jeho příběh a pochopíte.

Tommy Robinson, vlastním jménem Stephen Christopher Yaxley-Lennon, se narodil v roce 1982 v anglickém Lutonu irským přistěhovalcům. Jeho matka pracovala v pekárně, otec byl zaměstnancem automobilového závodu.

Poté, co malý Stephen dokončil základní školu, podal si přihlášku na obor letecký technik. I přestože byla konkurence obrovská, na školu se dostal a vystudoval ji, ve dvaceti letech měl svou první práci na plný úvazek, o niž ale přišel, jelikož byl souzen za rvačku pod vlivem alkoholu.

Stephen tedy musel změnit obor a začal provozovat obchod se solárii. V roce 2004 vstoupil do krajně pravicové BNP (Britská národní strana), kterou tehdy vedl Nick Griffin. Následující rok ale ze strany vystoupil a jako jeden z důvodů uvedl, že nevěděl, že Nick Griffin byl v minulosti v Národní frontě. V politice se ale pohyboval dál. 

Od roku 2009 začal používat přezdívku Tommy Robinson. V rozhovoru pro BBC uvedl, že byl ke změně jména donucen, protože jeho obchod i domov v minulosti napadli ozbrojení muslimové.

Tommy Robinson točí v Itálii už od parlamentních voleb, které tam nedávno...

Tommy Robinson točí v Itálii už od parlamentních voleb, které tam nedávno proběhly.

Ve stejném roce Robinson založil hnutí English Defence League, což by se dalo přeložit jako Liga na obranu Anglie. 

Činnost tohoto hnutí spočívala zejména v demonstracích a Robinson zde působil nejen jako šéf organizace, ale také jako mluvčí.

Robinson byl také krátce aktivní v další krajně politické straně BFP. Odtud později odešel, aby se mohl naplno věnovat aktivitám svého hnutí, které v roce 2013 opustil s tím, že ztratil kontrolu nad sílícími krajně pravicovými extremistickými projevy.

V září roku 2018 Robinson vyjádřil přání vstoupit do Strany nezávislosti Spojeného království a 23. listopadu byl Robinson jmenován osobním poradcem předsedy této strany.

Tommy Robinson je známý provokatér.

Tommy Robinson je známý provokatér.

Abychom vás neinformovali pouze o Robinsonově politické kariéře, musíme samozřejmě zmínit také jeho slavné excesy, jimiž je tento aktivista proslulý.

Robinson byl problémový chlapík už v mládí, byl několikrát souzen a v některých případech i uvězněn. Jednou tomu bylo za výtržnictví, poté například za užívání cizího pasu. Podle BBC byl Robinson v minulosti usvědčen i z drogových trestných činů.

V roce 2012 se s dalšími lidmi Robinson dopustil podvodu, který byl spojený se žádostmi o hypotéku. V lednu 2014 za to dostal osmnáct měsíců vězení.

Tři roky poté byl odsouzen za pohrdání soudem, porušil britský zákon a pokoušel se natáčet aktéry soudního přelíčení případu hromadného znásilnění šestnáctileté dívky. Robinson zveřejnil videozáznam z jednání, ačkoli média nesměla s ohledem na oběti o průběhu procesu informovat.

Britský odvolací soud poté původní verdikt zrušil a Robinsona propustil z vězení na kauci. Robinsona tehdy tato kauza proslavila. 

Tommy Robinson měl vystoupit ve Sněmovně.

Tommy Robinson měl vystoupit ve Sněmovně. Nakonec byla akce zrušena.

Získal díky tomu mnoho stoupenců, které se donedávna snažil prostřednictvím Facebooku informovat o věcech, jimž se podle jeho slov v mainstreamových médiích nedostává tolik prostoru.

V minulosti se svým štábem jezdil do no-go zón po světě a své fanoušky informoval o tom, jak to tam chodí. V Římě se Robinson setkal s agresivním migrantem, který urážel kameramana a vyhrožoval mu smrtí. Robinson ho pravým hákem uzemnil a video obletělo celý svět.

Poslední roky Robinson bojuje také se sociálními sítěmi. Několikrát mu byl zablokován účet na Twitteru, loni v březnu permanentně. Sledovalo ho na něm 413 tisíc uživatelů. V srpnu Robinson přišel o Instagram. 

Letos v lednu zase společnost Google oznámila, že odstranila reklamy z Robinsonova účtu na YouTube. Důvodem bylo údajné porušování pravidel. 

Poslední facku z online světa Robinson schytal koncem února, kdy mu byl zrušen účet na Facebooku, který sledovalo přes milion lidí.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat