Tohle je ruský pentagon. Odtud viděl Putin, jak padá jeho letadlo

Tříposchoďové velitelské centrum na nábřeží řeky Moskvy v sobě ukrývá nejmodernější technologie, které si nijak nezadají s těmi americkými. Z toho supervelína řídí ruští generálové všechny operace a nálety proti Islámskému státu v Sýrii.

Přezdívka ruský pentagon je velice přiléhavá i z jiných ohledů. Budova je zhruba stejně velká jako její americký protějšek a i zde se zbíhají zpravodajské a informační nitky z celého světa. Samozřejmostí jsou také veškeré informace z družic, kterých mají Rusové sice méně než USA, ale pořád dost na to, aby to zaměstnávalo hromadu počítačů i analytiků.

V prvním patře uprostřed je místo, které je vyhrazené jedinému muži – ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Odtud nejen sleduje cvrkot dole pod ním, ale může současně udílet i rozkazy a pružně reagovat na situaci. Je přece vrchní velitel ozbrojených sil.

Fotogalerie

Putin i jeho suita vojenských poradců a analytiků jsou nyní samozřejmě nejvíce zaměstnáni situací v Sýrii. Na obřích monitorech sahajících přes celou zeď sledují takřka v přímém přenosu, jak bomby dopadají na Islámský stát i Asadovu opozici.

Ze stejného místa museli sledovat i zkázu vlastního bombardéru Su-24, který byl sestřelen nad sýrsko-tureckou hranicí. Pohled na hořící letoun a následnou katapultaci pilota z několikametrové televizní stěny musel být pro ruskou generalitu velmi tristní a bude mít nepochybně následky ve vztahu Ruska k Alianci, jejíž členem je i Turecko.

Každopádně ruské řídící centrum drží v oblasti vojenských technologií rozhodně krok se světem. Je otázka, jestli je to dobrá nebo špatná zpráva, každopádně s Ruskem se bude muset i nadále počítat.

Zvlášť, když jeho bombardéry stihly během měsíce proměnit v hromadu sutin hlavní město Islámského státu, což se nepovedlo Američanům a jejich spojencům za více než rok.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:41 středa 23. března 2016. Anketa je uzavřena.

  • 87
  • 15
  • 15
  • 14
  • 13
  • 11