jít naiDNES.cz

Balíčky i „sexy“ plakáty. Kdo byl Thomas Cook, jehož cestovka po desetiletí udávala trendy?

Jedna z nejstarších, podle některých zřejmě vůbec nejstarší cestovka. Takovým primátem se může honosit slavná cestovní kancelář Thomas Cook. Bohužel bohatá historie je to poslední, co britské společnosti zbylo. Právě dnes, po osmi letech finančního trápení, totiž definitivně zkrachovala. Jaký je příběh slavné kanceláře, která po desetiletí udávala cestovatelské trendy?

Barevné plakáty, cesty do všech koutů světa. Společnost Thomas Cook platila v průběhu let za kancelář, která udávala trendy ve vývoji cestovatelského průmyslu.

Založena byla už v roce 1841, její historie se tedy psala dlouhých 178 let. Oficiální prvenství mezi cestovkami sice drží společnost Cox & Kings založená už v roce 1758, ale díky tomu, že právě Thomas Cook nabízel služby cestovního ruchu tak, jak je známe dnes, mnozí za první opravdovou cestovku považují právě tuto společnost.

Za zrodem společnosti stojí britský podnikatel Thomas Cook. Není žádným překvapením, že šlo o vášnivého cestovatele, ten chtěl zkrátka spojit příjemné s užitečným a začal na cestování vydělávat nemalé peníze.

Cestovka Thomas Cook zkrachovala. V historii to přitom byla právě ona, kdo...

Cestovka Thomas Cook proslula plakáty lákajícími na zahraniční dovolené.

První zájezd Cook zorganizoval v roce 1845, a to do Liverpoolu. O deset let později už vyslal turisty na první okružní cestu po Evropě. V roce 1866 už se do podnikání zapojil i Cookův syn, ten zase jako první vypravil zákazníky do Ameriky.

V roce 1872 už pak pod rozšířeným jménem Thomas Cook & Son uspořádali cestu rovnou kolem světa, která trvala 222 dní.

Cestovka Thomas Cook zkrachovala. V historii to přitom byla právě ona, kdo...

Zákazníci Thomas Cook v egyptském chrámu Karnak

Jak bylo zmíněno, právě společnost Thomas Cook v průběhu let udávala cestovatelské trendy. Byla například první, kdo lidem nabízel kompletní balíček zahrnující přepravu, ubytování a stravování. 

V roce 1896 dokonce zajišťovala přepravu i servis fanouškům na první novodobou olympiádu v Aténách.

Cestovka Thomas Cook zkrachovala. V historii to přitom byla právě ona, kdo...

Thomas Cook po světě provozoval i okružní plavby parníkem.

V průběhu plodných let se navíc cestovní kancelář rozšířila o mnoho dalších dceřiných společností, ty pak provozovaly hotely, ale třeba i aerolinky.

Slavné jsou i její turistické lodě plavící se po Nilu, právě na jedné z nich v minulosti cestovala i spisovatelka Agatha Christie a načerpala na ní inspiraci ke slavnému detektivnímu románu Smrt na Nilu s Herculem Poirotem.

Cestovka Thomas Cook zkrachovala. V historii to přitom byla právě ona, kdo...

Thomas Cook proslul i lodními plavbami po Nilu.

V průběhu 20. století pak společnost Thomas Cook začala měnit majitele, nejprve ji od Cookových vnuků koupila belgická cestovní společnost, pak byla znárodněna a v roce 1972 zprivatizována.

Ještě v roce 2007 se zdálo, že slavnou cestovní kancelář čeká bohatá budoucnost. Spojila se s britskou cestovkou MyTravel a pod názvem Thomas Cook Group začala vstupovat i na další trhy, včetně toho českého. Jenže pak zavedené tradiční společnosti ujel vlak při nástupu internetu a s ním i nové konkurence.

Zakladatel společnosti Thomas Cook

Zakladatel společnosti Thomas Cook

První finanční problémy se objevily u v roce 2011. Pak Thomas Cook statečně bojoval, nakonec ale dnes, o osm let později, ke krachu nakonec opravdu došlo. Ztráty společnosti se v posledních letech počítaly na miliardy liber. 

Fotogalerie

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat