S tropickými teplotami lidé odhodili svršky a dali vyniknout svým více či méně vkusným a povedeným malůvkám na kůži. Tetování zažívá velký boom a dávno už neplatí, že by bylo záležitostí zločinců a těch, kdo se rádi pohybují na hraně zákona.
Nějaké tetování má v současnosti asi třináct procent Evropanů. Evropská komise si aktuálního trendů samozřejmě všimla a začala se více zajímat o to, z čeho jsou složené tetovací pigmenty, jejichž výroba nepodléhá žádné kontrole a regulaci.
Některé ze složek obsažených v barvách jsou totiž potenciálně nebezpečnými karcinogeny, jen na toto téma zatím nebyla provedena žádná relevantní studie nebo výzkum. Neví se, nakolik jsou tetovací pigmenty bezpečné a jestli skutečně nepoškozují zdraví.
„Spotřebitele neochráníme tím, že použijeme zbytečné zákony, které nebudou dodržovány,“ říká k tomu Jens Bergström, který vlastní tetovací studio a budoucí tatéry také vzdělává.
„Jde o to, vytvořit způsoby, jak k těmto problémům přistupovat kreativně, vzdělávat tam, kde je to potřeba, a vytvořit předpisy, které ochrání zdraví,“ poznamenal pro server Politico.eu.
„I když zakážete obsah barviv, budou se pigmenty prodávat jako takzvaný umělecký materiál, a ne jako tetovací inkousty,“ dodal Bergström, který se obává toho, že přílišná regulace by mohla tetování výrazně zdražit a případné zájemce vehnat do pochybných salonů.
Fotogalerie |