jít naiDNES.cz

Mámu mu vzal terorista: Syn Nadi Čižmár má problémy ve škole, pomáhá mu psycholog

Petr Čižmár, Čech, který žije a pracuje v Berlíně, přišel během teroristického útoku o svou manželku Naďu. | foto: koláž Expres.cz

Horší teroristický útok Německo nezažilo. Když radikální islamista Anis Amri 19. prosince 2016 najel na vánoční trhy v Berlíně kamionem, dvanáct lidí přitom zabil a skoro padesát zranil. A také obrátil vzhůru nohama životy stovek pozůstalých. Mezi nimi je i Petr Čižmár a jeho sedmiletý syn David, kteří přišli o manželku a matku Naďu (†34). Jak se s její smrtí vyrovnávají? Zatímco Petr se musí o syna starat zcela sám, David se potýká s problémy ve škole.

Mezi dvanácti oběťmi teroristy Anise Amriho, který vjel v prosinci roku 2016 kamionem na vánoční trh v Berlíně, byla i Češka Naďa Čižmár, mladá maminka, po níž zbyl sedmiletý syn David.

Ten se s její smrtí dosud úplně nevyrovnal. Zapaluje za ni rád svíčky a neustále o ní mluví. ČTK to prozradil jeho otec Petr, který se sice s Naďou už tři roky před její smrtí rozešel, ale i poté spolu udržovali přátelský vztah.

Také on se letos chystá vydat k Pamětnímu kostelu císaře Viléma v Berlíně, kde Naďa při teroristickém útoku zemřela, dle svých slov to bere jako povinnost. Na život bez matky svého dítěte si zvyká velmi těžce, chybí mu například čas, protože se musí starat o domácnost a samozřejmě pracuje na plný úvazek.

„Paní na hlídání by pomohla. Ale já si myslím, že dítě má právo na rodiče,“ říká Petr Čižmár. „V rámci možností se nám ale daří dobře,“ dodává.

Naďa Čižmár žila v Berlíně s rodinou dva roky a pracovala v logistické firmě.

Naďa Čižmár žila v Berlíně s rodinou dva roky a pracovala v logistické firmě.

Syn David v současné chvíli chodí do druhé třídy, potýká se ovšem s problémy. A je pravděpodobné, že za ně může hlavně raněná psychika. Léčit se ji snaží s pomocí psychologa.

„Nevím, jestli to souvisí se smrtí jeho matky. Jeho učitelka si myslí, že ano,“ popisuje Čižmár.

Problémem jsou podle něj také peníze. Pozůstalí po obětech sice dostali odškodné, jenže to jeho nelehkou životní situaci spíš jen na čas usnadnilo, rozhodně však nezachránilo.

„Peníze každopádně ve všedním životě pomohou,“ říká s tím, že se nechce unáhlit k soudům nad tím, zda částka 30 tisíc eur (přibližně 775 tisíc korun), kterou vláda vyplatila manželům, rodičům a dětem, byla dostatečná.

„Kdo by vyměnil ženu za jeden půlroční plat?“ ptá se Čižmár.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:53 16. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  15
 • Sladký
  14
 • Super
  13
 • Tvl
  13
 • Cože
  11
 • Trapas
  11
Komentáře