Toto jsou oběti z kostela v Nice a toto je jejich smějící se vrah

Ráno dorazil do Nice, nachystal se a s dvanáctipalcovou čepelí v ruce vnikl do baziliky Notre-Dame, kde právě začala mše. Policie začala rekonstruovat ďábelské řádění radikála a tuniského migranta Brahima Aoussaouiho. Objevila se útočníkova fotka po přestřelce a jsou známa i srdcervoucí poslední slova jedné z obětí. Začíná také rezonovat debata, zda hájení karikatur proroka Mohameda není zbytečné vyvolávání války.

To je on. Na internetu se objevila fotografie několikanásobně postřeleného tuniského migranta, který vraždil v bazilice Notre-Dame v Nice. 

Brahim Aoussaoui do Evropy přicestoval minulý měsíc, nejprve připlul na ostrov Lampedusa, pak strávil dva týdny na karanténní lodi. Podle dalších migrantů trávil většinu času telefonováním a mluvil o tom, že by rád žil ve Francii.

Následně Tunisan dorazil do italského přístavního města Bari. Tam ho úřady prolustrovaly a nafotily. V tu chvíli vznikla následující fotografie, na které se spokojeně usmívá.

Džihádista Brahim Aoussaoui, který spáchal útok v Nice.

Aoussaoui měl dosud čistý trestní rejstřík, a tak ho úřady pustily. Byl ale informován, že nemá právo pobývat v Itálii, a tak sedl na vlak a odjel do Paříže.

Do Nice přijel vlakem až včera zhruba v 6:30 ráno. Podle prokurátora se převlékl a zamířil k bazilice. Dovnitř vstoupil půl hodiny před začátkem mše a počkal si tam na věřící. S úderem deváté hodiny začal vraždit.

Policie kromě něj později zatkla i dalšího muže, který je podezřelý jako spolupachatel.

Takto to v katedrále vypadalo po útoku.

Jednou z Aoussaouiho obětí je Simone Barreto Silva z Brazílie. Čtyřiačtyřicetiletou matku tří dětí Tunisan pobodal, z místa činu se ještě dokázala dostat a zraněním podlehla až poté v nedalekém bistru.

„Řekněte mým dětem, že je miluji,“ stihla ještě říct lidem, kteří se jí marně pokoušeli zachránit život.

Další obětí byl kostelník Vincent, pětačtyřicetiletý otec dvou dětí. Toho islamista podřízl. Třetí oběti, ženě, uřezal hlavu.

Spor o karikatury

Důvodem agrese islamistů jsou karikatury proroka Mohameda, které zveřejnila redakce satirického magazínu Charlie Hebdo poté, co začal soud s komplici útočníků na redakci z roku 2016. 

Karikatury jako svobodu projevu hájil i francouzský prezident Emmanuel Macron. To jen posílilo hněv muslimů z nejrůznějších zemí Blízkého východu, kde se teď konají demonstrace a zapalují se na nich francouzské vlajky. 

A samozřejmě to vyprovokovalo především islámské radikály, kteří na Francii udeřili.

Džihádista Brahim Aoussaoui, který spáchal útok v Nice.

Začíná proto sílit debata, zda by i nadále měl být karikaturám proroka Mohameda dáván takový prostor.

Své si o tom myslí otec Jean-Louis Giordan, který byl do června letošního roku po šestnáct let farářem baziliky Notre-Dame v Nice.

„Dozvěděl jsem se, že hlavu uřízli mému kostelníkovi. Jmenoval se Vincent. Odpusťte mi prosím, ale mám vztek. Mám už toho dost, mám dost takzvaných karikatur, které jsou vypovězením války. A pak napadají nás, napadají kostely. A to všechno proto, abychom bránili laickost a svobodu. Mám vztek. Nevím, proč zaútočili právě na baziliku Notre-Dame. Šílenci útočí kdekoliv. Myslím si ale, že to tím neskončí. Přijdou další problémy, pokud nezareagujeme. Křesťané, kteří přečetli encykliku Fratelli tutti (Všichni jsme bratři), nyní přemýšlejí, zda mají dnes tato slova vůbec nějaký význam. Vážně o tom pochybuji. Mám vztek a jsem zdrcený, protože jsem to byl já, kdo před deseti lety přivedl tohoto kostelníka do baziliky Notre-Dame. A nyní zahynul takovouto smrtí,“ řekl Vatikánskému rozhlasu.

Jeho slova na Twitteru sdílel český režisér a známý křesťan Jiří Strach. Zareagoval třeba i europoslanec Tomáš Zdechovský.

„To je hodně silné, ale cítím to naprosto stejně. Proč dělat karikatury a zesměšňovat Mohameda? Aby to odnášeli vraždami křesťané?“ napsal.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:51 sobota 27. února 2021. Anketa je uzavřena.

  • 135
  • 39
  • 25
  • 20
  • 20
  • 20