V Británii se nenajde žádné větší město, které by nemělo svou islámskou čtvrt. V Manchesteru je to především část Rusholm poblíž centra města. Oblast se v posledních letech mění v „no-go zónu“ pro vysokou koncentraci nepřátelsky naladěných muslimů a kriminalitu namířenou proti neislámskému obyvatelstvu. Také dva ze tří radních za tuto čtvrt v městské radě jsou vyznavači Koránu.
Zatímco v roce 2005 mělo dvouapůlmilionové město pouhých pět procent rezidentů hlásících se k mohamedánské víře, v roce 2011 už to bylo šestnáct procent. Znamená to, že před šesti lety žilo v oblasti takzvaného Velkého Manchesteru téměř 360 tisíc muslimů, kteří se scházejí v šedesáti dvou modlitebnách roztroušených po městě.
Přestože se mluví o 22 mrtvých a 59 zraněných, především mladých lidí v Manchesterské aréně, na sociálních sítích se už najdou nespokojené komentáře poukazující na “zraňující rasismus a xenofobii“, kterým muslimské obyvatelstvo města nyní musí čelit. „Jak může CNN spojovat spekulace o muslimské imigraci do Evropy a incidentu v Manchesteru?“ ptá se například na Twitteru Daniel Bentley.
A ozývají se i další liberálové, které házení všech muslimů do jednoho pytle odmítají. „Všem lidem, kteří napadají muslimy kvůli Manchesteru – zbavte se své xenofobie a rasismu. Mnoho lidí, kteří dětem pomáhali, jsou muslimové,“ píše Adam Joseph. Jiní uživatelé upozorňují, že útoku zneužívají ke své propagandě neonacisté.
Novinářka bulvárního serveru MailOnline na svůj Twitter umístila informace o počtu mrtvých po útoku a vyjádřila názor, že je nutné přistoupit ke “konečnému řešení“. Za nacistickou rétorikou načichlý termín byla nahlášena na policii, tweet smazala a nahradila termínem “skutečné řešení“.
Fotogalerie |