jít naiDNES.cz

Do Evropy posíláme milion fanatiků, řekl české novinářce student v Sýrii

Rakousko se rozhodlo snížit výši sociálních dávek pro přistěhovalce. | foto: Profimedia.cz

Novinářka a analytička Tereza Spencerová se před několika dny vrátila ze Sýrie. Se svými postřehy se podělila se čtenáři Parlamentních listů a v rozhovoru mimo jiné řekla, že se podle jejích informací může do Evropy řítit až milion fanatiků.

Editorka Literárních novin Tereza Spencerová se proslavila především tím, že uskutečnila rozhovor se syrským prezidentem Bašárem Asadem přímo v syrském Damašku.

Nedávno se vrátila ze Sýrie, kde monitorovala situaci v Damašku po parlamentních volbách, které podle očekávání vyhrála Asadova vládní strana. Podle Spencerové válka svým způsobem sekularizuje syrskou společnost.

Novinářka Tereza Spencerová se proslavila rozhovorem s Bašárem Asadem.

Novinářka Tereza Spencerová se proslavila rozhovorem s Bašárem Asadem.

„Několik Syřanů mi tvrdilo, že největší náboženští radikálové, po dekády vychovávání za saúdské peníze, na počátku revoluce v roce 2011 věřili, že svrhnou Asadův režim během pár měsíců, a když se jim to nepovedlo a naopak v bojích hrozilo, že budou zabiti, odešli raději do exilu,“ říká Spencerová pro Parlamentnilisty.cz.

Fotogalerie

Radikálové podle jejích informací šli nejprve do Turecka, a pak pokračovali do Evropy.

„Nelze předpokládat, že by s překročením evropských hranic ztratili své radikální ideály. Jak mi v Damašku se smíchem řekl jeden študák, pokud se Sýrie v rámci nynější války zbaví na úkor Evropy milionu náboženských fanatiků, jedině dobře,“ uvádí známá novinářka.

Spencerová tímto jen potvrzuje spekulace mnohých politiků a expertů, že se na uprchlické vlně do Evropy svezlo i zatím neznámé množství radikálních islamistů, a že Turecko má být právě vstupní branou radikálů do Evropy, ač má dle dohod sloužit jako ochranná bariéra.

Její slova potvrzují i nedávné události, kterým musela Evropa za poslední rok čelit. Jak útoky v Paříži 13. listopadu, tak útoky v Bruselu byly organizovány radikálními buňkami, které mezi sebe přijaly uprchlíky se syrským pasem, většinou padělaným.

Stejně tak této situace nahrává fakt, že uprchlickou krizi Evropská unie vůbec nezvládá a přes hranice libovolně proudí davy lidí, o nichž nikdo nic neví, nemají příslušné doklady, často není možné zjisti nejen zemi jejich původu, ale kolikrát ani jejich věk.

Úřady nemohou takové množství běženců kontrolovat a nepomáhá jim k tomu ani to, že různí aktivisté je převádějí přes hranice, aniž by měli povědomí, kdo všechno využívá jejich pomoci.

Celý rozhovor s novinářkou Spencerovou najdete ZDE.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:00 19. srpna 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  82
 • Tvl
  70
 • Trapas
  21
 • Cože
  16
 • Sladký
  15
 • Haha
  13
Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Komentáře