Postrach škol Táta parťák chce, aby si děti dělaly, co chtějí. Budeme negramoti?

17. září 2018
Bloger, který je známý pod přezdívkou Táta parťák (svou pravou identitu tají), poskytl rozhovor, během něhož se opět opřel do českého školství. Jeho představy o absolutní dobrovolnosti ve vzdělávání jsou však víc než utopické.

Táta parťák na sebe upozornil před časem, když se rozhodl, že zajde do školy a zažádá o to, aby jeho syn nemusel dělat domácí úkoly. Po delších jednání s ředitelem školy a s právníkem v zádech se mu to podařilo.

Jeho dítě si nyní může vybrat, jestli je pro něj úkol zajímavý a chce se v dané oblasti zdokonalit, nebo se chce věnovat něčemu jinému (třeba fotbalu nebo videohrám). Na otázku, kolik úkolů dobrovolně syn udělá, odpověděl, že asi zhruba polovinu.

Třídní učitelka toto rozhodnutí respektuje a spolužáci mu to zatím (jsou nyní ve druhé třídě) sežrat nedávají. Jak to bude časem, se uvidí.

Toto je totiž ukázkový příklad toho, jak může začít šikana.

Bloger obecně považuje české školství za autoritativní a celý systém vzdělávání za nesvobodný vůči všem zúčastněným. Jeho snem by bylo, aby děti do školy vůbec nemusely (tzv. unschooling), ale to je u nás nelegální.

Domácí vzdělávání se mu ale také také příčí, a to z důvodu, že dítě musí jednou za půl roku na přezkoušení.

Bloger se dále odkazuje na výzkumy zahraničních specializovaných škol, ve kterých si děti „dělají, co chtějí“. Z výzkumů dále vyplývá, že se nakonec všechny dokážou začlenit do společnosti a naučí se vše, co k životu potřebují. 

Táta parťák je také členem iniciativy Svoboda učení, která je pro absolutní dobrovolnost ve vzdělávání. Dítě by tak mělo možnost si vybrat, co se bude učit a i jestli vůbec bude do školy chodit.

Jak by se rozhodl váš potomek, kdyby dostal tuto možnost? Tipujeme, že školy by asi zely prázdnotou...

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:09 úterý 15. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

  • 98
  • 38
  • 33
  • 10
  • 7
  • 7
Komentáře