Tálibán řádí v Kábulu: Někteří radikálové jezdí na kolotoči, jiní unášejí dvanáctileté dívky

17. srpna 2021
Bojovníci islamistického hnutí Tálibán v uplynulých dnech dobyli afghánské hlavní město Kábul. Po tiskové konferenci v prezidentském paláci šli dát svou moc na odiv do ulic. Někteří vzali útokem zábavní park a dováděli na autodromu, jiní si našli jinou činnost. Podle svědků ozbrojenci chodí ode dveří ke dveřím a jako válečnou kořist unášejí ženy a dívky od dvanácti let.

Videa rozradostněných Tálibánců v kábulském lunaparku se začala objevovat na sociálních sítích.

V jednom z nich radikálové dovádějí na autodromu. V dalším se pro změnu radostně točí na dětském kolotoči s jednorožci.

Už včera zase některé účty sledující dění v Kábulu zveřejnily humorné záběry, které mají údajně pocházet z posilovny prezidentského paláce. Tálibánci na nich působí, jako by posilovací stroje viděli poprvé v životě. 

Videa mají zřejmě za cíl ukazovat lidskou tvář islamistického hnutí. Mimo kamery se totiž tálibánci chovají úplně jinak.

Podle svědků v Kábulu, ale i v dalších dobytých městech, mají ozbrojení radikálové chodit ode dveřím ke dveřím a hledat lidi, kteří v minulosti spolupracovali se západními spojenci, ale také dívky.

Ženy a děti prchají před postupem radikálů z Tálibánu.

Server Mail Online uvádí, že tálibánci považují svobodné ženy ve věku od 12 do 45 let za tzv. „qhanimat“ neboli „válečnou kořist“, o niž je třeba se podělit. Gangy ozbrojených radikálů prý doslova loví mladé dívky, aby z nich udělali sexuální otrokyně.

Tálibán už také v dobytých městech pomalu nastoluje právo šaría. Objevují se cedule zakazující ženám vstup do určitých obchodů a dalších míst, ven mohou vycházet pouze v mužském doprovodu a naopak jsou nuceny nosit burky.

Právě mnoho žen si ještě pamatuje období, kdy se Tálibán dostal v roce 1996 po občanské válce k moci. Mnoho z nich tehdy bylo utlačováno.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:00 středa 15. prosince 2021. Anketa je uzavřena.

  • 33
  • 12
  • 12
  • 10
  • 9
  • 9
Komentáře