Belgický ovčák sejmul tři džihádisty, když byla obklíčená patrola pod palbou

Bristské speciální jednotky SAS nasazují do akce belgické ovčáky malinois. | foto: Twitter

Horké chvíle zažila šestičlenná patrola SAS ve chvíli, kdy opustila bezpečí obrněného konvoje a vydala se na průzkum malé vesničky v jedné ze severosyrských provincií. Ve chvíli, kdy se jednotka ocitla v pasti a ze všech stran se spustila palba džihádistických bojovníků, zasáhl sedmý člen patroly – belgický ovčák malinois.

Napadená hlídka britských speciálních jednotek SAS se při rutinní kontrole dostala do „třistašedesátistupňové palby ze zálohy“, jak uvedl zdroj Daily Mailu. Iniciativa byla zcela na straně islamistických teroristů a jedinou možností Britů byl pokus o průlom a útěk.

„Psovod odebral psovi náhubek a nasměroval jej do budovy, odkud vycházela soustředěná palba,“ následuje popis nasazení belgického malinoise do akce.

Tito psi jsou armádou využíváni pro svou mimořádnou vitalitu, jsou aktivní, energičtí, skvěle se soustředí a je těžké je unavit. Mezi jejich výhody ve služebním nasazení patří i mrštnost a bleskové reakce.

Příslušník speciální britské jednotky SAS se svým belgickým ovčákem.

Příslušník speciální britské jednotky SAS se svým belgickým ovčákem.

„Vojáci slyšeli křik a výstřely, dokud se palba úplně nezastavila. Když tým pronikl do budovy, uviděl psa nad mrtvým teroristou. Měl roztrhané hrdlo a z rány vykrvácel k smrti. V rohu místnosti byla další část lidského těla, od něhož vedla krvavá stopa za budovu,“ popisuje zdroj drsný výjev, který se udál před dvěma měsíci, ale na veřejnost se něco málo detailů dostalo až nyní.

Něco podobného uviděl jeden z džihádistických bojovníků těsně před smrtí.

Něco podobného uviděl jeden z džihádistických bojovníků těsně před smrtí.

„Ve výsledku byl na místě jeden z džihádistů mrtvý, dva další těžce pokousaní a dalších šest teroristů z místa uteklo.“

Možná zafungoval i rozšířený výklad islámské tradice, že pes je zvíře nečisté, ďábelské a strach byl silnější než ochota bojovat za myšlenky náboženství míru.

„Pes byl prakticky nezraněný, jednotka SAS dokázala upevnit svou pozici a stáhnout se z přestřelky do bezpečí, aniž by došlo k obětem,“ píše britský web s tím, že velitel patroly připisuje belgickému ovčákovi zásluhu na záchraně životů nasazených vojáků. V ostrovní zemi je nyní pes oslavován jako hrdina.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:41 8. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  125
 • Haha
  8
 • Cože
  7
 • Trapas
  6
 • Sladký
  6
 • Tvl
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat