jít naiDNES.cz

Švédští voliči v neděli rozhodnou i o budoucnosti uprchlíků, kdo má šanci?

O víkendu se rozhodne o vítězi švédských parlamentních voleb. | foto: koláž Expres.cz

Nadcházející neděli proběhnou ve Švédsku parlamentní volby a očekává se, že vládnoucí sociální demokraté v čele s premiérem Stefanem Löfvenem odejdou s nejhorším výsledkem za poslední desítky let. Minimálně dvacetiprocentní zisk a historický úspěch se naopak očekává od protiimigrační strany Švédští demokraté, která má neonacistické kořeny.

Podle průzkumů vládnoucí strana sice může vyhrát, ale jen s velmi těsným výsledkem a hlavně ztrátou zhruba sedmi procent oproti volbám v roce 2014. 

Téma migrace stále poutá pozornost a Švédští demokraté v čele s předsedou Jimmiem Åkessonem si ho vlastně přivlastnili. Ostatní strany mají kampaně postavené převážně na zdravotnictví nebo ochraně životního prostředí.

Pravicoví Švédští demokraté těží z nespokojenosti části obyvatel s migrační politikou vlády. Do země, která má méně obyvatel než Česká republika, v roce 2015 přišlo s obrovskou migrační vlnou více než 162 tisíc běženců. 

Vláda sice následně zpřísnila azylové podmínky a zavedla pohraniční kontroly a počet příchozích se zmenšil na 26 tisíc ročně, ale strana Švédští demokraté prosazuje mnohem přísnější opatření.

Podle švédských úřadů připadá na přistěhovalce v poměru k jejich počtu více trestných činů, ale kriminalisté uvádějí, že tato čísla jsou srovnatelná se skupinou Švédů s nízkými příjmy. Navíc počet trestných činů páchaných přistěhovalci – s výjimkou sexuálních útoků – nestoupá.

V polovině srpna shořelo ve čtvrti Hjällbo v Göteborgu dvacet aut, celkem jich ve městě v té době bylo zapáleno téměř sto. 

Policie zatkla pouze dva podezřelé a úřady z těchto žhářských útoků podezírají kurdský gang mladíků. Podle policie letos žháři zničili už 172 vozů, loni jich ve stejném období shořelo ještě o šedesát více.

Stejně jako v předchozích volbách, také nyní všechny strany uvedly, že nebudou se Švédskými demokraty spolupracovat. Zatím to tedy vypadá na menšinovou vládu.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:31 1. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  17
 • Sladký
  7
 • Haha
  6
 • Cože
  6
 • Trapas
  6
 • Tvl
  5
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Komentáře

Mohlo by vás zajímat