Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Glosa: Bezradná ČSSD a její sci-fi dárky. Čižinský jako „kumulátor“ funkcí

  Superdebata lídrů Prahy proběhla také na iDNES.cz. | foto: iDNES.cz

  Jedenáctka kandidátů na primátora hlavního města Prahy se sešla k „superdebatě“ v České televizi. Diskuze příjemně překvapila, moderátor Jakub Železný zasypal kandidující politiky od začátku nepříjemnými otázkami a částečně je i vykolejil. Ačkoliv některé dotazy Železného šlo zařadit do kategorie podpásovek, dokázal jimi kandidáty dostat do varu a televizní divák se tak 120 minut rozhodně nenudil.

  Lídr ODS Bohuslav Svoboda se po otázkách moderátora Železného na jeho trestní stíhání a poslaneckou imunitu rozpálil a „našlápnutý“ přístup mu vydržel celou debatu. Na druhou stranu Svobodovo volání po tom, aby si Praha vytyčila tři až pět skutečně hlavních problémů, mohlo v záplavě pofiderních slibů na jeho voliče zapůsobit. Kolik z nich mu nakonec odpustí fakt, že v politice představuje starou tvář s kontakty do neprůhledného politického zákulisí, se ukáže příští týden.

  Svoboda jen těžko může s přesvědčivou tváří obhájit, že řadu problémů, které současnou Prahu tíží, nezaložila nebo nezavinila ODS, za niž byl již v minulosti dosazen do čela hlavního města. To nejlepší, co ODS může několik dní před volbami udělat, je, zachovat pokoru a chladnou hlavu a nepřehánět to s kulometnou palbou na všechny strany. Jinak by si to mohli její vlažní sympatizanti s podporou ještě rozmyslet.

  Silný podnikatelský příběh, sebejistota, zajímavé nápady, modernizace Prahy a program jako byznys plán. To charakterizuje, na poslední chvíli vybraného, lídra ANO Petra Stuchlíka, který to v debatě schytával ze všech stran, hlavně od zástupce Pirátů, TOP 09 a ODS. Vyjednávací schopnosti Stuchlíka dávají tušit, že pro byznysového machra by po volbách neměl být problém obrousit hrany jak u TOP 09 a STAN, tak u ODS. Stuchlík zároveň správně pochopil, že boj o rozhodující procenta proběhne v Praze na sídlištích a periferii, a tomu v debatě přizpůsobil svoji rétoriku.

  Bezradná ČSSD a její sci-fi dárky

  S pytlem ambiciózních slibů prochází předvolební kampaní ČSSD a její lídr Jakub Landovský. Právě ten se v debatě uchýlil k osobním útokům poté, co stěžejní programový slib sociálních demokratů „MHD zdarma“ nenašel u ostatních diskutujících žádnou podporu. Vzdušné zámky, služby zdarma nebo „zázraky“ typu lanovka do Bohnic sociální demokraty od historického debaklu v Praze zřejmě nezachrání. Kvůli programovým a hlavně personálním eskapádám se strana u voličů natolik zkompromitovala, že si v novém volebním období patrně odpočine mimo hlavní zastupitelstvo a bude ráda za několik křesel v některých městských částech.

  Jiří Pospíšil, Petr Stuchlík a Bohuslav Svoboda

  Jiří Pospíšil, Petr Stuchlík a Bohuslav Svoboda

  Asertivní Hřib, „kumulátor“ funkcí Čižinský

  Vášnivý cyklista a „Mirek Dušín“ pražské politiky Jan Čižinský, který kandiduje na primátora za hnutí Praha sobě, se snažil v debatě pokračovat ve stylu vyprávění politické pohádky, podle které „jeho“ Praha 7 již dělá všechno správně a výsledky jen stačí přenést na úroveň hlavního města. Čižinský měl přitom problém divákům vysvětlit, proč kandiduje za jiný subjekt, než za který byl zvolen do Poslanecké sněmovny, a zároveň kumuluje funkce na různých úrovních.

  Poměrně přesvědčivě zapůsobil v debatě lídr Pirátů Zdeněk Hřib, který se nenechal vytočit otázkami moderátora ani útoky od politické konkurence. Pokud se sázka na první pohled nenápadného a nepříliš známého Hřiba Pirátům vyplatí, bude to pro ně znamenat historický úspěch, který by pro stranu zároveň mohl předznamenat ještě lepší výsledek v příštích volbách do Poslanecké sněmovny.

  Tablo kandidátů na primátora Prahy

  Tablo kandidátů na primátora Prahy

  Žoviální Pospíšil apeloval na konsensus

  Lídr společné kandidátky TOP 09 a STAN Jiří Pospíšil se v debatě snažil působit jako svorník apelující na to, že základní programové priority kandidujících jsou přece stejné, a tak by neměl být problém se po volbách rychle dohodnout na společné koalici a dalším směřování hlavního města. Voliči u Pospíšila ale jen těžko mohou přehlédnout roli politického turisty, jenž v politice zároveň není žádným nováčkem. Vzniká otázka, co Pospíšil udělá při změně situace po volbách a zda nebude mít motivaci zaklepat v blízkém budoucnu na dveře opět jiné partaje.

  Zvítězí u voličů machři, nebo se vrátí staré tváře?

  Mocenský apetit se mezi stranami v Praze vystupňoval do té míry, že sklouzávají k tendenci porcovat pověstného medvěda, který ještě běhá po lese. Podle aktuálních preferencí se ukazuje, že reálnou šanci na primátorský řetěz mají Zdeněk Hřib, Bohuslav Svoboda nebo Petr Stuchlík. Právě mezi těmito třemi lídry se odehraje zásadní souboj a povolební vyjednání, v němž nakonec dva rozhodnou, který třetí půjde z kola ven a skončí v opozici.

  Pravděpodobná koalice mezi ODS a ANO, o které se v této souvislosti zatím nejvíc hovoří, by mohla být výhodná pro oba aktéry i přes překážky, které představují tváře jako Bohuslav Svoboda nebo Alexandra Udženija. Průzkumy na druhou stranu nejsou to, na co strany mohou spoléhat, machři jako sebejistý Stuchlík nebo asertivní Hřib mohou až nečekaně překvapit. Pražskou politiku čeká za týden rozuzlení primátorské tajenky a hlavně odpověď na otázku, zda voliči dají další šanci návratu starých tváří.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 17:17 28. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

  • Haha
   18
  • Super
   16
  • Trapas
   9
  • Tvl
   9
  • Sladký
   8
  • Cože
   7
  Premium

  Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

  Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

  Premium

  Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

  Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

  Premium

  Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

  Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz