jít naiDNES.cz

Zabíjet teroristy je lehčí než škola, říká kráska, která odešla bojovat s ISIS

Ve svých dvaadvaceti letech se dánská vysokoškolačka Joanna Palaniová rozhodla, že vzhledem ke svým kurdským kořenům poletí do Sýrie, kde bude spolu s ženskými milicemi YPG bojovat proti Islámskému státu. Z princezny v šatech a botách na podpatku se stala neohrožená vojanda. | foto: reprofoto dailymail.co.uk

Třiadvacetiletá Dánka Joanna Palaniová vypadá jako obyčejná vysokoškolačka. Na první pohled by nikoho nenapadlo, že tato krásná studentka má za sebou rok v Sýrii, kde po boku kurdských ženských milic bojovala proti teroristům. Teď o zážitcích z války může vyprávět svým spolužákům.

Na první pohled vypadá třiadvacetiletá Joanna Palaniová jako obyčejná dánská studentka. Na univerzitě v Kodani studuje politologii a nikdo by do ní neřekl, že ještě minulý rok na bitevních polích v Sýrii válčila s teroristy.

Ve svých dvaadvaceti letech si Joanna, která má kurdské kořeny řekla, že je i její povinností pomoci Kurdům v boji s terorismem. Kráska, která byla zvyklá na boty na podpatku a šaty, tak odletěla do Sýrie, kde se převlékla do maskáčů a kanad.

Po základním výcviku u kurdských ženských milic YPG byla mladá Joanna nasazena přímo do akce. Hned první den zažila válečný křest ohněm. Její spolubojovnici ze Švédska zastřelil do hlavy sniper Islámského státu, když stály dívky vedle sebe.

„Když jsem viděla, že mám na sobě její krev, uvědomila jsem si, v jak vážné situaci jsem a proti jakému zlu vlastně bojuji,“ popisuje vtažení do války Joanna. Hrůzám války nepodlehla a odhodlaně bojovala v první linii. Její odvahu oceňovali i vojáci, kteří bojují po boku kurských žen.

„Bojovali jsme jak proti ISIS, tak proti Asadovým komandům. Zabít teroristu z Islámského státu je jednoduché, většinou nemají žádný výcvik. Zato Asadovci jsou cvičené továrny na smrt,“ vysvětluje Joanna rozdíl mezi nepřáteli, se kterými se střetávala.

Fotogalerie

Horší než samotný boj s teroristy bylo pro Joannu sledovat na vlastní oči následky války. Když viděla malé holčičky umírat, poprvé se rozbrečela. „V jedné z vesnic, které jsme osvobodili umírala asi jen desetiletá dívka, kterou na útěku znásilnili vojáci ISIS. Už jsem jí nemohla pomoct, přišla jsem moc pozdě,“ vzpomíná Joanna.

Po roce bojů se Joanna vrátila zpět domů do Dánska. Na letišti jí celníci sebrali pas. To, že bojovala proti teroristům je nezajímalo. „Na jednu stranu to chápu, je to nezbytné opatření k tomu, aby Evropané neutíkali a nepřidávali se k teroristům. Věřím, že se to vyřeší,“ uzavírá Joanna.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:24 24. září 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  27
 • Sladký
  5
 • Tvl
  5
 • Trapas
  4
 • Haha
  3
 • Cože
  3
Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat