jít naiDNES.cz

Jedenáct let po tragédii ve Studénce: Obvinění za osm zemřelých jsou nevinní

Jedním slovem zkáza. Vlakové neštěstí ve Studénce zasáhlo nejen Česko, ale i Polsko a Slovensko. | foto: Profimedia.cz

V létě roku 2008 narazil vlak do trosek zříceného silničního mostu. Při nehodě zemřelo osm lidí a od té doby soudy hledají viníka. Nejvíce bylo čekání bolestivé pro pozůstalé. Dnes soud vynesl rozsudek.

Nehodu ve Studénce má nyní na starosti Okresní soud v Novém Jičíně, kde se také měly již v pondělí pronášet závěrečné řeči. K tomu nakonec nedošlo, jelikož jeden z deseti obžalovaných se k soudu nedostavil.

Mezi obžalovanými jsou manažeři, pracovníci stavebních firem, živnostník a také jeden úředník. Roky trvající martyrium skončilo teprve dnes.

„Zemřelo tam osm lidí, což je nehorázné,“ zlobila se v Českém rozhlasu Lenka Fierlová, které bylo v době nehody šestnáct a přišla o svého tehdy osmnáctiletého bratra Martina.

„Tady máme fotku z Chorvatska a tady, jak jsme byli úplně malí. To je takové retro. Byli jsme skvělá rodina, byli jsme čtyřčlenný tým. Vnímám od okolí, že mají sourozence, že s nimi můžou trávit nějaký čas a byl jim na svatbě třeba za svědka, ale já jsem neměla tu možnost a to mi asi chybí,“ vyprávěla smutně Lenka Fierlová.

„Mně je sedmadvacet a pořád to všechno není u konce. Týká se to celé mojí rodiny, že to není vyřešené,“ zlobila se Fierlová na pomalý postup soudů.

Mluvčí novojičínského soudu Pavla Nippertová na toto reagovala slovy o složitosti celého jednání: „Jedná se o velmi složitou trestní věc s velkým počtem obžalovaných. V této konkrétní věci bylo vypracováno jedenáct znaleckých posudků s posouzením příčiny pádu mostu.“

Původně soud vynesl zprošťující rozsudek nad všemi deseti obžalovanými, toto rozhodnutí však minulý rok zrušil Krajský soud v Ostravě a vše se tedy opakovalo nanovo.

Státní zástupce dnes opět požadoval pro všech deset obžalovaných nepodmíněné tresty od tří do šesti let. V roce 2017 navrhoval všechny uznat vinnými z obecného ohrožení a udělit jim i tresty zákazu činnosti.

Fotogalerie

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat