jít naiDNES.cz

Šok pozůstalých po Stephenu Hawkingovi: Ošetřovatelka ho zanedbávala a okrádala!

Stephen Hawking s Patricií Dowdyovou při přijetí od britské královny Alžběty | foto: Profimedia.cz

Se skandálem obřích rozměrů se musejí vyrovnávat pozůstalí po fenomenálním vědci Stephenu Hawkingovi. Jak se totiž ukázalo, Patricia Dowdyová, která mu celkem osm let dělala ošetřovatelku a asistentku, svou práci hrubě zanedbávala. K uznávanému autorovi vědeckého bestselleru „Stručná historie času“ se nejen chovala neuctivě, ale dokonce ho měla i okrádat!

Stephen Hawking platí za vědeckou legendu. Když mu lékaři v jeho jednadvaceti letech diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, předvídali mu maximálně pár roků života, on se však dožil 76 let a za svůj život působil na několika světových univerzitách. Pro každého bylo ctí už jen potřást si s ním rukou. Tedy skoro pro každého.

Jak informoval třeba britský server The Telegraph, na povrch vyplaval obří skandál, který má na svědomí Hawkingova bývalá ošetřovatelka Patricia Dowdyová. „Neposkytla standardy dobré a profesionální péče, které od ní očekáváme a které si pan Hawking zasloužil,“ stojí v prohlášení Rady pro ošetřovatelství a porodní asistenci (NMC).

Pod stručným a obecným prohlášením si lze představit ledacos, pravda je ale taková, že si Hawking, který byl připoután na vozík a komunikoval jen pomocí speciálně upraveného počítače, s Dowdyovou vytrpěl svoje. Žena nejenže zanedbávala jeho péči, ale také se k němu chovala nečestně, a dokonce ho měla okrádat. Nařčena je z blíže nespecifikované zpronevěry peněz.

Stephen Hawking se dožil 76 let.

Stephen Hawking se dožil 76 let.

Dowdyová pro Hawkinga pracovala nejprve v letech 1999 až 2004, pak se k němu v červenci 2013 vrátila. Asistovala mu až do března 2016, kdy příbuzní uznávaného kosmologa pojali podezření, že něco není v pořádku. 

NMC ji nakonec podrobila důkladnému vyšetřování a zjistila, že se neprofesionálně a neuctivě chovala nejen k Hawkingovi, ale i k dalším pacientům. Na to konto byla Dowdyové sebrána licence a už nikdy nebude moct povolání sestry či ošetřovatelky vykonávat.

„Hawkingova rodina je ráda, že její psychické trápení skončilo. A také, že díky verdiktu si další pacienti nebudou muset dále procházet tím, čemu kvůli té ženě čelili. Chtějí poděkovat NMC za důkladné vyšetřování,“ uvedl mluvčí rodiny.

Kromě toho, že si v případu nezodpovědné ošetřovatelky oddychli, teď ale pozůstalí po Hawkingovi musejí přestát psychicky velmi náročné období. Právě dnes je to totiž přesně rok od jeho smrti.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:30 12. července 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  18
 • Cože
  17
 • Tvl
  17
 • Trapas
  15
 • Haha
  12
 • Sladký
  12
Komentáře

Mohlo by vás zajímat