jít naiDNES.cz

Totální destrukce a arogance na Letné: Lidem vadí „statici“ řádící u kyvadla!

Kyvadlo na Letné je teď velmi ožehavým místem. | foto: Facebook

Místo, kde stával pomník sovětského diktátora J. V. Stalina, obepínají policejní pásky a zábrany. Oblíbená část Letenských sadů s výhledem na Prahu je uzavřena veřejnosti kvůli údajně havarijnímu stavu objektu. Starosta sedmé městské části Jan Čižinský (Praha sobě) oznámil, že na podstavec Stalinova pomníku se mohou lidé vrátit. Občané sepisují petici za zachování současného využití bývalého Stalinova pomníku. Do toho se do Letenských sadů vypravila změřit statiku firma, jejíž pracovníci se s tím zrovna nepářou...

Není pochyb o tom, že Stalinův pomník na Letné, respektive to, co z něj zbylo, není v nejlepší kondici. Lidé, kteří tam léta chodí, ale odmítají, aby se veřejnosti místo zavřelo úplně. Některým navíc přijde, že firma najatá na posouzení statiky si tam dělá, co chce.

Má snad někdo zájem na tom, to místo ještě více poškodit, aby tam lidé nemohli vůbec?

„Probíhají zátěžové zkoušky v podstavci bývalého pomníku diktátora Stalina. Zkoušky konečně ukážou, v jakém stavu je konstrukce. Místo dojmů nastoupí důvěryhodná data. Večer bychom měli vědět předběžné výsledky pro pěší,“ uvedl poslanec a pražský radní a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Zdaleka ne všem, kteří mají k místu vztah a vnímají ho jako prostor pro setkávání Pražanů i přespolních, různých kultur, součást trávení volného času i dlouholeté centrum pražské skateboardové subkultury, se aktuální situace a dění kolem kyvadla a bývalého Stalinova pomníku zamlouvá.

„Dnešní destrukce na Stalinovi od firmy Inset. Firma měří statiku, což je pro Stalina teď důležité. Nicméně zničili vše, co mohli, a nekomunikovali,“ rozčílil se na svém Facebooku David Chvátal, kterému evidentně osud místa není lhostejný.

„Překážky, co se dají snadno přesunout, házeli z výšky na zem, až se komplet rozlámaly,“ doplnil s tím, že přítomní „hoši“ předvedli ukázkovou zvůli a aroganci moci jim na chvíli svěřené.

„I když je lidé prosili, ať to dělají s citem, rozjeli totální destrukci a aroganci. Je to fail firmy, která byla najatá na měření statiky, přitom to tam zničili a měli z toho ještě radost,“ dodal Chvátal, který dal prostor i dotčeným radním. Někteří zareagovat chtěli a udělali to, jiní, jako třeba primátor Zdeněk Hřib, zatím mlčí.

„Jakékoli rozbíjení čehokoli je zcela nepřijatelné. Nemáme s tím nic společného. Zjistíme, co kdo dělal, a budeme požadovat nápravu a náhradu škody. Zastáváme se současného využití Stalina a jsme strašně naštvaní,“ řekl k údajnému „buldozerismu“ firmy Jan Čižinský.

„Toto není rekonstrukce, ale měření statiky firmou, co tehdy opravovala necitelně i Karlův most,“ doplnil Chvátal.

Nezbývá než doufat, že se brzy ukáže, nakolik firma dělala, co má, a zda bude případně potrestán viník nebo viníci, kteří si prostor na Letné spletli s vybíjením vzteku a frustrace ze zpackaného života.

Fotogalerie

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat