Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Tohle mělo Kramného dostat ven? Nové posudky jsou chybné!

  • Pokračuje soudní proces s Petrem Kramným, sledujeme ho online
  • Dnes budou vyslechnuti pouze dva noví znalci obhajoby
  • Radek Matlach a Igor Farkaš vypracovali nové posudky
  • Ty mají vyvrátit to, že Moniku s Klárkou zabil elektrický proud

  Znalec obhajoby Radak Matlach. Přinese jeho posudek zvrat v procesu s Petrem Kramným? | foto: iDNES.cz

  V Ostravě probíhá další jednání v soudním procesu s Petrem Kramným obžalovaným z vraždy své ženy Moniky a dcery Klárky. V soudní síni zazní výpovědi dvou nových znalců, jejichž posudky si objednala Kramného obhajoba. Podaří se Radku Matlachovi a Igoru Farkašovi vyvrátit dosavadní zjištění a přesvědčit soudkyni Renátu Gilovou o Kramného nevině?

  Expres.cz pro vás online sleduje další pokračování soudního procesu s Petrem Kramným. Před Krajským soudem v Ostravě dnes budou vypovídat znalci Radek Matlach a Igor Farkaš. Ti mají být konfrontováni se znalci obžaloby a navzájem si vyříkat nesrovnalosti v posudcích.

  Fotogalerie

  Jejich posudky na objednávku Kramného obhájkyně Jany Rejžkové mají prokázat Kramného nevinu. S jakými novými zjištěními znalci přijdou?

  9:10 S mírným zpožděním začíná jednání soudu a do místnosti doráží Petr Kramný ve své typické kostkované košili. Narozdíl od předchozích jednání se neusmívá a tváří se spíše skepticky.

  Petr Kramný k soudu dorazil opět ve své kostkované košili.

  9:18 Po vzájemné dohodě znalců závěry jejich posudku přednese Radek Matlach.

  9:20 Znalec Matlach uvádí, že ve své kariéře řešil možná i stovky případů úrazu elektrickým proudem. Státní zástupce Vít Legerský je tímto prohlášením poněkud šokován a zírá na znalce s otevřenou pusou.

  Do soudní síně vchází noví znalci obhajoby Igor Farkaš a Radek Matlach.

  9:24 Podle Matlacha nejde vyloučit, že Monika s Klárkou měly zhruba 24 hodin před smrtí průjem. To by nahrávalo verzi Kramného, který tvrdí, že jeho žena a dcera byly otráveny.

  9:28 Matlach tvrdí, že skvrny na tělech Moniky a Klárky nemusely vzniknout v důsledku úrazu elektrickým proudem. Možných příčin je podle něj mnoho. Dosud nic jednoznačně nenasvědčuje právě zranění proudem. Stejně tak nic nenasvědčuje tomu, že by skvrny vznikly za života žen.

  9:31 Znalci obžaloby Marek Dokoupil a Margarita Smatanová , kteří již vypovídali si z Matlachova projevu dělají poznámky a některými výroky jsou viditelně pobouřeni.

  9:34 Zrnka železa objevená na kůži Moniky a Klárky nemusí dle Matlacha vypovídat o zranění proudem. Mohla se na těla dostat jakkoliv jinak, například i z pitevního stolu.

  Soudní znalec Radek Matlach má dokázat Kramného nevinu.

  9:40 V soudní síni je přítomen vedoucí ostravského Ústavu soudního lékařství Dvořáček. Stejně jako znalci Dokoupil a Smatanová nevěřícně kouká na Matlacha a pobuřuje se nad jeho závěry.

  9:45 Znalec uvádí, že součástí jeho posudku jsou i fotky následků smrtícího úrazu elektrickým proudem. „Palisádovité nakupení symptomů, zatažení kovů do hlubších vrstev kůže atd. Tady nic takového zjištěno nebylo,“ říká Matlach. Kramný je s jeho výpovědí viditelně spokojen a začíná se usmívat.

  9:47 Na těle Klárky ani Moniky nebylo dle Matlacha nalezeno nic, co by přímo nasvědčovalo zásahu proudem. Naopak prý odhalil více jiných možných příčin.

  9:50 Znalec se zamýšlí nad tím, proč egyptští patologové nedodali těla Moniky a Klárky s orgány. Podle Matlacha může jít o tamní běžnou praxi, ale spekuluje i nad tím, zda egypťané nechtěli něco zatajit.

  9:55 Radek Matlach v podstatě potvrzuje Kramného verzi o otravě. Té prý odpovídají nálezy zánětlivých ložisek ve střevech a dalších orgánech. Ve střevech prý je jasná imunitní reakce. Kramný se po těchto slovech opět usmívá.

  10:05 Podle Matlacha je příčinou smrti Moniky a Klárky otrava jídlem. S tou se podle znalce různí lidé vypořádávají různě. Vzhledem k tomu, že Klárka měla genetické dispozice po matce, zemřela spolu s ní. Kdyby měla dispozice po otci, zemřela by dle Matlacha spolu s Kramným.

  10:15 Na otázku soudkyně, co mohlo způsobit zástavu srdce když ne zásah proudem odpovídá Matlach, že například infarkt, který by v důsledku dědičné vady mohl propuknout po otravě u Moniky a Klárky zároveň. Přítomní patologové opět nevěřícně kroutí hlavou.

  10:50 Bezprostřední příčinu smrti si Matlach nedovolí hodnotit, na syndrom toxického šoku mu prý chybí vyšetření. Nabízí se více možností. Jednoznačně konstatovat, že příčinou smrti je elektřina je podle Matlacha neprofesionální.

  10:55
  Znalec tvrdí, že popáleniny, které u Moniky Kramné vyhodnotili znalci obžaloby jako místo, kudy vešel do těla proud mohly vzniknout již před smrtí popálením se například o kulmu.

  10:59:
  Podle Matlacha sama skutečnost, že u Kramného nebyl zjištěn žádný jed nebo nic, co by nasvědčovalo otravě nemusí nutně znamenat, že jeho žena a dcera nebyly otráveny.

  11:00 Soudkyně Gilová vyhlásila krátkou přestávku.

  11:18 Po přestávce pokračuje výslech znalce Radka Matlacha. K otázce jak dlouho Monika s Klárkou umíraly říká, že minimálně 10 minut, ale mohlo se tak dít i celé hodiny.

  11:27 Matlach začíná hovořit o otravě radioaktivním poloniem. Tím doslova šokuje jak soudkyni tak ostatní přítomné znalce. Na dotazy soudkyně však připouští, že je to jen jedna z možných hypotéz a k symptomům u Moniky a Klárky nedošlo, proto do posudku napsal, že k otravě došlo neznámou látkou.

  11:34 Znalec Matlach hovoří o tom, že pro otravu nehraje roli, že jak Monika tak Klárka jedli jiné jídlo a i Kramným tvrzená nevolnost nastala u něj později než u mrtvých.

  11:38 Na dotaz soudkyně jak je možné, že Monika s Klárkou zemřely téměř současně Matlach oponuje, že úmrtí dle jeho názoru mohlo dělit klidně i několik hodin. Na tvářích téměř všech zúčastněných se zračí údiv.

  Petra Kramného přivádějí k soudu.

  11:40 Otázky začíná znalci klást státní zástupce Vít Legerský.

  11:45 Legerský nový posudek doslova trhá na kusy. Vyčítá autorům, že úplně vynechali některé důležité pasáže a ignorovali část informací ze spisu. Závěry jsou podle Legerského navíc velmi obecné.

  11:50 Matlach se poněkud znemožní, když si protiřečí tak, že na jednu z Legerského otázek odpoví, že fotografie v jeho posudku mají větší výpovědní hodnotu než text a následně říká, že u jiné otázky fotky vůbec nepřidával, protože o ničem nevypovídají.

  11:55 Legerský se pozastavuje nad tím, že ač je Matlach soudní lékař, v posudku se vyjadřuje ke znaleckým otázkám jiných oborů jako je genetika nebo toxikologie. Matlach odpovídá, že tyto závěry konzultoval. Přítomní patologové, kteří dosud pouze podiveně kývali hlavami se nyní již neskývaně smějí.

  12:15
  Soudkyně spolu se státním zástupcem rozebírá Matalchovy toxikologické, imunologické a genetické závěry. Na dotaz, s kým Matlach tyto závěry konzultoval, odpovídá Matlach, že se je dočetl v učebnici pro třetí ročník lékařské fakulty. Patolog Dvořáček si po tomto prohlášení s výrazem utrpení dává obličej do dlaní.

  12:25 Matlach říká, že pro diagnózu akutní otravy nehraje roli, že podle Kramného se Monika s Klárkou po nevolnostech cítily jeden den lépe. Připouští, že i u otravy se toto může stát.

  12:30 Na dotazy, které by měly potvrdit závěry z posudku Matlach odpovídá, že ze vzorků, které měl k dispozici nejde učinit jednoznačné závěry. Tím v zásadě popírá část své práce.

  12:40 Soudkyně opět přerušuje jednání pauzou na oběd.

  12:45 Matlach na chodbě promlouvá k novinářům. Říká, že sami mohou vidět, že ač bych vše chtěl vysvětlit, není ochota ho poslouchat.

  13:35 Po přestávce stále vypovídá znalec Matlach. Případ Kramných nepovažuje za jeden z nejsložitějších ve své kariéře. Tvrdí, že případ je pouze poněkud zpackaný, největší vinu přikládá egyptské pitvě prováděné jinak, než je v Česku zvykem.

  13:40 Státní zástupce Legerský s Matlachem řeší definici průjmu a zda Monika s Klárkou měly tzv. akutní průjem nebo tzv. průjmovou epizodu. Matlach mu vysvětluje, že rozdíly v pojmenování nehrají roli a obě ženy prostě měly průjem.

  13:46
  Legerský se ptá, jak dlouho tvá, než potrava projde zažívacím traktem. Matlach mu z tabletu odpovídá že u zdravého člověka 12 až 48 hodin.

  13:55 Legerský připomíná, že v tlustém střevě byla nalezena stolice, což by podle závěru Matlacha znamenalo, že ženy se musely najíst nejméně 12 hodin před smrtí. Ukazuje na rozpor toho, že podle Kramného měly jak Monika, tak Klárka zvracet a tím pádem by jim potrava do tlustého střeva vůbec nedoputovala.

  13:57 Matlach tvrdí, že to, že někdo zvrací nutně neznamená, že by měl mít průjem a naopak. Vedoucí Ústavu soudního lékařství je z tohoto prohlášení viditelně rozčílen.

  14:05 Matlach říká, že trávící trakt může být různě zpomalen a zrychlen, například bakteriemi nebo toxiny.

  14:15 Na dotaz, zda nalezl ložisko toxinů, které by vedly k toxickému šoku a následně i smrti Matlach odpovídá, že u Klárky našel jedno takové ložisko ve střevě. Není však schopen s jistotou říct, zda to bylo hlavní ložisko.

  14:16 Znalec Radek Matlach trvá na tom, že příčinou smrti Moniky a Klárky je toxický šok. Ale uznává, že ložisko toxinů se ani jemu ani kolegovi najít nepodařilo.

  14:30
  Matlach si nedokáže představit, že by dvě osoby zemřely ve stejný čas v důsledku zásahu proudem. U syndromu toxického šoku si to představit dovede. Dodává ale, že podle jeho závěrů Monika s Klárkou nezemřely ve stejnou dobu.

  15:20 Hovoří další znalec obhajoby Igor Fargaš, autor nového posudku.

  15:23 Fargaš uvedl, že dává ruce pryč od tvrzení svého kolegy, že Monika a Klára zemřely kvůli syndromu toxického šoku.

  15:28 Fargaš tvrdí, že Monika s Klárou ležely za zádech maximálně 5,5 hodiny, ne tedy deset, jat tvrdí Legerský a jeho znalci.

  16:00 Fargaš hovoří o rozmístění posmrtných skvrn obou žen. Ovšem není schopen hovořit detailně.

  16:10 Ve výpovědi a posudku nastává zmatek. Fargaš jednou říká, že po 20 hodinách od smrti jsou skvrny částečně přemístitelné. Pak tvrdí, že po 12 hodinách se nepřesouvají vůbec. „Takže to máte špatně?“ ptá se soudkyně Gilová. „Ano,“ odpověděl. To se obhajobě asi moc nehodí do krámu.

  Jana Rejžková věří v jeho nevinu.

  16:25 O posmrtných skvrnách na těle Moniky Kramné: skvrny byly viditelné na přední straně těla i na fotografiích z druhého dne. „Tato doba, aby skutečně zůstaly zafixovány, musí být bezpečně 20 hodin. Tolik hodin musela ležet na břiše,” uvedl Fargaš. To je pro Rejžkovou další rána.

  16:40 Co se týče polohy, ve které byla nalezena Klára, tak ta je prý typická pro spánek dětí.

  17:00 Ke slovu se dostává znalkyně Legerského Margarita Smatanová, která začala cupovat posudky obhajoby.

  17:05 Mikroskopické nálezy svědčí o náhlém selhání srdce, nebyly prokázány změny, které by souvisely se zánětem střev, uvedla Smatanová.

  17:23 Smatanová odmítá, že by Moniku a Kláru zabil syndrom toxického šoku. Ten se prý projevuje zcela jinak, než jaké měly příznaky obě ženy.

  17:38 Podle Smatanové jsou nové posudky obhajoby spekulativní a zavádějící. “Zůstáváme v rovině násilné smrti dvou osob téměř souběžné,” dodala.

  17:40 Trvá na tom, že stopy na těle Moniky Kramné svědčí o zásahu elektrickým proudem.

  18:01 Před soudem hovoří znalec Marek Dokoupil. Souhlasil a ztotožnil se se závěry Smatanové.

  18:30 Po pauze promluvil znalec obhajoby Radek Matlach.

  18:43 Ke slovu se dostává znovu Matlach. „Účelem posudku vypracovaném v tak krátkém čase nebylo shodit znalecké posudky ostravských lékařů. Nemůžeme vyloučit působení elektrického proudu, jsou zde známky pro i proti,“ řekl.

  18:57 Znalci obžaloby už nechtějí na Fargašovo a Matlachovo vystoupení reagovat. „Setrváváme na svých závěrech,“ řekli.

  18:59 Soudkyně vyúčtovala znalečné. Rejžková ještě dodala posudek znalce Kalivody, číst se bude zítra. Na závěr soudkyně všem poděkovala za výdrž.

  19:05 Desetihodinový soud pro dnešek končí. Jeho zítřejší pokračování sledujte znovu online s Expres.cz.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 11:48 pátek 4. března 2016. Anketa je uzavřena.

  • Cože
   18
  • Trapas
   17
  • Super
   14
  • Tvl
   12
  • Haha
   11
  • Sladký
   8
  Vybrali jsme pro vás

  Sexy učitelka si založila účet na platformě OnlyFans. Žáci ji našli a teď s ní flirtují

  Učitelek na OnlyFans, často také nazývané jako platformě pro dospělé, není málo. Většinou se vše zvrtne, když na jejich...

  Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

  Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

  Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

  Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

  Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

  Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz