jít naiDNES.cz

Bez práce nejsou koláče? Ani omylem, lepší je být na dávkách. Nevěříte?

Pobírání sociálních dávek je v mnoha případech výhodnější, než práce. Proto dochází k jejich častému zneužívání. V Česku smutná a nepochopitelná realita. | foto: koláž Expres.cziDNES.cz

Oblast sociálních dávek je v Česku dlouhodobě problematická. Najdou se tací, kteří dávky zneužívají a nepracují zcela záměrně. Podle senátora ODS Jaroslava Zemana by tito lidé ale byli sami proti sobě, kdyby pracovat začali. Při současném nastavení systému se totiž na dávkách mají lépe. Serveru Parlamentní listy poskytl na důkaz dva příklady.

Jednou z dlouhodobě nejproblematičtějších oblastí v Česku je oblast sociálních dávek. Stále totiž dochází k jejich zneužívání nepřizpůsobivými občany, kteří často ani nikdy v životě nepracovali. Senátor Jaroslav Zeman z ODS vysvětluje proč tomu tak je.

V rozhovoru pro server Parlamentní listy Zeman na příkladech ukázal, že lidem, kteří zneužívají sociální dávky se ani nevyplatí začít pracovat. V současné době je totiž systém nastaven tak nesmyslně, že tito lidé by si prací paradoxně pohoršili.

Ve spolupráci s úřadem práce a dalšími organizacemi zabývajícími se sociální problematikou sepsal Zeman dva příklady, které demonstrují, jak špatně systém sociálních dávek v Česku funguje. Z příkladů je jednoznačně patrné, že rodina, která pouze pobírá dávky od státu se má lépe než rodina, jejíž členové pracují.

Příklad 1 - pracující

Muž: vyučený dělník
Žena: vyučená prodavačka
Děti: 5 a 7 let


Oba dva rodiče jsou vyučení a pracují v oboru. Hrubý příjem muže je 15 tisíc korun, hrubý příjem ženy 12 tisíc. Po zdanění s uplatněním zvýhodnění na děti a po odečtu povinných odvodů si muž odnese čistých 14 939 Kč a žena 10 335 Kč. Rodina si tak měsíčně vydělá 25 274 Kč.

Zeman nechápe, jak je možné mít se při pobírání sociálních dávek lépe, než když...

Zeman nechápe, jak je možné mít se při pobírání sociálních dávek lépe, než když člověk pracuje.Nájemné spolu s platbami za služby a energie si musí rodina zaplatit sama a vyžít s tím, co jim zbyde.

Příklad 2 - pobírající dávky

Muž: základní vzdělání, nikdy nepracoval
Žena: základní vzdělání, nikdy nepracovala
Děti: 5, 7 a 12 let

V případě, že ani jeden z rodičů nikdy nepracoval, jsou vedeni u Úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání. Stát za ně pak platí zdravotní pojištění. Na dávkách státního sociálního pojištění dostanou příspěvek na děti 1 720 Kč a příspěvek na bydlení 5 069 Kč.

Zástupy nepřizpůsobivých nejsou nijak motivovány k práci. Žít na dávkách je pro...

Zástupy nepřizpůsobivých nejsou nijak motivovány k práci. Žít na dávkách je pro ně pohodlnější a výhodnější.


Rodina má nárok i na dávky v hmotné nouzi. Příspěvek na živobytí pro 5 osob vynese 10 786 Kč, doplatek na bydlení při průměrném nájmu v průměrném bytě zhruba 3 081 Kč. Mohou čerpat i dávku mimořádné okamžité pomoci, v průměru kolem 900 Kč. Po sečtení všech dávek rodina obdrží měsíčně od státu 21 556 Kč.

Srovnání

Prostým porovnáním by se mohlo zdát, že pracující rodina si měsíčně vydělá o zhruba 4 tisíce korun více. Má to však jedno velké ale. Pokud rodiče pracují, musí značnou část příjmů dát do nájmu a režie domácnosti. S tím si rodina na dávkách nemusí lámat hlavu.

„Tito lidé nemusí pracovat, nemusí se účastnit veřejné služby, nemusí platit své dluhy, protože dávky od státu nepodléhají exekuci, nemusí platit zdravotní a sociální pojištění, to hradí stát,“ říká senátor Zeman. „Rozbije se jim televize nebo lednička adostanou hned novou v rámci mimořádné okamžité pomoci. Mohou topit pánubohu do oken a vodou šetřit nemusí. Někdo to zaplatí za ně,“ dodává.

Zeman dodává, že v příkladu nejsou zohledněné časté případy, kdy jeden nebo oba rodiče jsou vedeni jako invalidní důchodci a matka jako samoživitelka. Pak si rodina přijde na víc, než rodina pracující. A to za nic, jen za zneužívání štědrého sociálního systému.

Fotogalerie


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:09 16. října 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  39
 • Tvl
  31
 • Trapas
  14
 • Cože
  9
 • Sladký
  7
 • Haha
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat