Život smrtí nekončí, věří Toradžové. S mrtvolami si fotí selfíčka a převlékají je!

Toradžové z indonéského ostrova Sulawesi mají zvláštní tradici. Jednou za tři roky vykopají zemřelé, aby jim udělali hezký den! | foto: Profimedia.cz

Kmen Toradžů z indonéského ostrova Sulawesi má jednu hodně zvláštní tradici. Jednou za tři roky místní vykopou těla svých zemřelých příbuzných, aby jim uspořádali hezký den a vytrhli je z nudy, kterou trpí v rakvi! Věří totiž, že každá přirozená věc ve vesmíru, tudíž i těla nebožtíků, má duši. Převlékají je proto, dávají jim najíst či zakouřit a fotí se s nimi do rodinného alba.

Toradžové z ostrova Sulawesi přikládají posmrtnému životu velkou důležitost. Věří totiž, že nebožtíci jsou i nadále se svými příbuznými propojeni, protože mají jako každá přirozená věc ve vesmíru duši.

Zemřelým jsou proto vystrojovány velkolepé pohřební obřady, kvůli nimž se dokonce pozůstalí nezřídka těžce zadluží. To ale není ani zdaleka vše. Toradžové také dodržují velmi netradiční rituál Maenen, při němž jsou těla jednou za tři roky z hrobů vytažena, aby o ně mohlo být patřičně postaráno!

Do zemřelých je před pohřben vpravována látka formalín, která zabraňuje rozkladu a z těl v podstatě dělá mumie. Těm následně pozůstalí uspořádají hezký den – převlečou je do čistých šatů, kuřákům dají zakouřit a dvakrát za den jim také podávají jídlo.

Nebožtíci jsou převlékáni a pečlivě upravováni.

Nebožtíci jsou převlékáni a pečlivě upravováni.

Zcela běžnou záležitostí pak je, že si rodiny dělají s mrtvolami snímky do rodinného alba. Jak ukazují fotografie, výjimkou nejsou ani těla dětí, s nimiž si jejich rodiče pohrají. 

Tarajané se běžně fotí i s dětmi.

Toradžové se běžně fotí i s dětmi.

Mumie jsou následně vraceny zpět do vyčištěných rakví, kam jsou s nimi ukládány i nejrůznější předměty, včetně mobilních telefonů.

Stále se milujeme

Někteří Toradžové ale zachází ještě dál. Například žena, kterou vyzpovídala stanice BBC. Ta dokonce tělo svého otce nikdy nepohřbila a už dvanáct let s ním sdílí domácnost!

Nebožtíkům jsou nasazovány sluneční brýle a do rakve jsou pohřbíváni třeba i s...

Nebožtíkům jsou nasazovány sluneční brýle a do rakve jsou pohřbíváni třeba i s mobilem!

„Kdybychom ho okamžitě pohřbili, náhle bychom cítili velkou bolest. Neměli bychom dost času na to, abychom se s žalem z odloučení vypořádali,“ vysvětlila s tím, že její otec vlastně není mrtvý, ale nemocný. Tak totiž někteří Toradžové smrt označují.

Manželský pár má fotografii jako ze svatby.

Manželský pár má fotografii jako ze svatby.

„Je to skvělý muž a milující otec. Stále je mezi námi velmi hluboké emocionální spojení,“ dodala.

Na fotografie mrtvol ze zvláštního rituálu kmene Toradžů se podívejte v galerii.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:22 15. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  17
 • Super
  16
 • Cože
  10
 • Haha
  9
 • Sladký
  9
 • Trapas
  8
Komentáře

Mohlo by vás zajímat