Slovensko schválilo zákon proti islámu. Nechceme tady mešity!

Integrace muslimů v Evropě není jednoduchá, sami se vyčleňují a žijí v paralelní společnosti. | foto: archiv Expres

Sousední Slovensko přijalo zákon, který významným způsobem ztíží islámu stát se oficiálně státem podporovaným náboženstvím se všemi výhodami z toho plynoucími. Na přijetí zákona se shodli dvě třetiny poslanců, hlasovali pro něj jak zástupci vládní koalice, tak opoziční zákonodárci.

Slovenský parlament přijal změnu zákona, který výrazně znesnadňuje to, aby islám v zemi nabýval vyšších pravomocí a jeho vyznavači byli státem privilegováni na úkor menších náboženských skupin.

Poslanci se shodli na tom, že k tomu, aby stát uznal náboženství jako oficiální státem podporované vyznání, je potřeba, aby v zemi žilo nejméně 50 tisíc lidí, kteří se k dané víře hlásí. Dříve stačilo pouze 20 tisíc věřících. Muslimská komunita dle posledních odhadů na Slovensku čítá mezi 3 a 5 tisíci lidmi.

Státem uznaná a podporovaná náboženství se přitom těší privilegiím jako státním příspěvkům nebo možnosti zřizovat náboženské školy. Tyto možnosti se schválením zákona islámu na Slovensku vzdálily, neboť v zemi s bezmála 5,5 miliony obyvateli je zhruba 60% obyvatelstva katolíků a nárůst počtu muslimů v následujících letech nad 50 tisíc je dle demografických odhadů takřka nereálný.

Na přijetí zákona se shodli poslanci jak vládní koalice, tak opozice a zákon byl tak schválen dvoutřetinovou většinou. „Islamizace začíná pozvolně a v Bratislavě toho můžeme být již svědky. Musíme si uvědomit co nám hrozí za 10 a více let. Nedopusťme, aby se na Slovensku stavěly mešity,“ komentoval zákon jeho předkladatel, poslanec Andrej Danko.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:13 31. března 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  287
 • Trapas
  22
 • Cože
  19
 • Tvl
  18
 • Haha
  16
 • Sladký
  15
Komentáře

Mohlo by vás zajímat