Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Juraj si před masakrem fotil gay bar a centrum židovské komunity: Co o něm řekli spolužáci?

  Juraj měl účet na Twitteru s pseudonymem NTMA0315. V minulosti se před podnikem Tepláreň fotil. K záběrům přidával ironické popisy. | foto: Zdroje: Facebook

  Podle slovenských médií se k útoku přihlásil na Twitteru asi devatenáctiletý mladík Juraj K., který před střelbou zveřejnil například manifest proti Židům a komunitě LGBTI, v němž vyzýval k násilí proti těmto skupinám. Tweetoval také po útoku. Sociální síť zmíněný účet mezitím zablokovala. Útočník své oběti neznal a všechno nasvědčuje tomu, že po činu spáchal sebevraždu. Podle svědectví učitelů a spolužáků šlo o psychicky labilního mladíka s nízkým sebevědomím, který čelil šikaně.

  Tichý a vstřícný, nebo labilní a bez zábran? Zdá se, že Juraj K. to měl jako žák těžké. Nejprve navštěvoval Soukromou základní školu a gymnázium pro všeobecně nadané žáky v Bajkalské ulici v Bratislavě, později přešel na bratislavské Gymnázium pro nadané děti ve Skalické ulici.

  Názory učitelů se ale lišily. Už ve svém manifestu zmínil, že musel změnit školu kvůli šikaně. Zpětně si to vysvětloval tím, že se považoval za příliš velkého slabocha, který se nedokázal přenést přes vtipy svých spolužáků. To, že byl psychicky labilní, potvrdilo několik zdrojů ze školy.

  Se spolužáky vycházel velmi špatně a neměl téměř žádné kamarády. Doporučení učitelů, aby navštívil psychologa, prý rodiče nepřijali. „Jako by neměl žádné zábrany, řekl spolužákům cokoliv. Byl nevyzpytatelný. Dokázal se rozplakat a najednou se rozzuřit a zuřit,“ řekl Deníku N jeden z učitelů.

  Juraj K. byl však na gymnáziu pro nadané děti vnímán jinak. „Vypadal jako tichý, vstřícný a nekonfliktní typ. Byl to jeho vnitřní individuální svět, který vedl na sociálních sítích a o kterém jsme se dozvěděli až po činu,“ uvedlo vedení školy.

  „Během doby, kdy dotyčný žák přestoupil na naši školu, jsme u něj nezaznamenali žádné negativní projevy, žádné pokusy o komunikaci v této souvislosti, žádné ovlivňování ostatních žáků a své radikální a nenávistné názory nevyjadřoval ani ve třídě,“ dodalo vedení školy.

  Škola se však odmítla blíže vyjádřit k posledním dnům a vyučování svého žáka vzhledem k policejnímu vyšetřování. V současné době organizují krizové podpůrné týmy pro žáky a zaměstnance.

  Juraj měl účet na Twitteru s pseudonymem NTMA0315. V minulosti se před podnikem...

  Vraždy plánoval

  Juraj měl účet na Twitteru s pseudonymem NTMA0315. V minulosti se před podnikem Tepláreň fotil. K záběrům přidával ironické popisy.

  List Deník N napsal, že pravděpodobný útočník se u zmíněného baru, kde se scházela komunita LGBTI, fotil už v srpnu a fotografii zveřejnil. Tvrdil, že na útok se připravoval od roku 2019 a pro případ, že první útok přežije, bude mít další cíle. Policie podle deníku vyšetřuje podezření, že mladík střílel zbraní svého otce.

  Majitel baru Roman Samotný novinářům řekl, že dvě vrahovy oběti seděly na lavičce a pily limonádu. „Byli to mladí milí lidé, kteří s nikým neměli spory. Neprovinili se ničím,“ řekl podnikatel.

  Dodal, že třetí zraněnou osobou byla zákaznice; média původně informovala, že šlo o číšnici. Podle něj vrah po příchodu na místo činu vyčkával, až pak střílel. Padlo osm výstřelů. V emotivním proslovu čin označil za vědomý útok na komunitu LGBTI.

  Majitel baru Samotný uvedl, že si už zvykl na slovní projevy nenávisti proti komunitě LGBTI na Slovensku a menší incidenty ani nehlásil policii. Řekl, že mnoho členů komunity odchází ze Slovenska. Dodal, že lidé plivají na dveře jeho podniku a seškrabují nálepku s duhovou vlajkou, symbol sexuálních menšin. Po tragédii patrně nebude pokračovat v provozu baru.

  Jeden ze zastřelených při útoku byl studentem Univerzity Komenského, která z okna na budově příslušné fakulty vyvěsila po tragédii duhovou vlajku.

  Útok odsoudili vrcholní politici Slovenska. Prezidentka Čaputová uvedla, že k tragédii došlo z nenávisti, kterou podle ní už dlouhodobě živí hloupé a nezodpovědné výroky politiků. Tvrdila, že politici vyvolávají nenávist a že někteří žalobci a soudci verbálním trestným činům nepřikládají důležitost a nepovažují je za nebezpečné.

  Výtkám za styl své komunikace na Slovensku dlouhodobě čelí například šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič. Poslanci opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Ľuboši Blahovi dříve v tomto roce zase sociální síť Facebook zrušila účet s odůvodněním, že politik porušoval pravidla. Blaha byl známý opakovanými výpady vůči politickým oponentům; soud mu dříve zakázal kromě jiného označovat Čaputovou americkou agentkou či vlastizrádkyní.

  Někteří lidé na sociálních sítích kritizovali Hegera za jeho příspěvek, že je nepřípustné, aby se kdokoliv kvůli svému způsobu života měl bát o svůj život. Například poslanec Evropského parlamentu Martin Hojsík premiérovi vzkázal, že být gayem, lesbou či Romem není způsob života, který si člověk vybere.

  Útok v Bratislavě odsoudili i čeští politici, mimo jiné premiér Petr Fiala. „Naše demokratické společnosti nesmí tolerovat násilí a nenávist zaměřenou na jakékoliv skupiny obyvatel,“ napsal na Twitteru předseda vlády a rodinám obětí vyjádřil soustrast.

  Podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana není ve slušné společnosti pro homofobii místo, stejně tak jako pro neodůvodněnou diskriminaci lidí z komunity LGBT. K tolerantnosti „k jinakostem“ vyzvala i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

  Na katolickém Slovensku v minulosti neuspěly iniciativy na posílení práv lidí jiné než heterosexuální orientace. Bratislava například dosud nezavedla registrovaná partnerství osob stejného pohlaví. Heger neodpověděl na novinářský dotaz, zda vláda vyhoví požadavkům na zlepšení postavení členů komunity LGBTI; řekl, že není pro rychlá řešení.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 11:36 sobota 11. února 2023. Anketa je uzavřena.

  • Tvl
   33
  • Super
   15
  • Trapas
   14
  • Cože
   8
  • Sladký
   7
  • Haha
   6
  Vybrali jsme pro vás

  Billie Eilish prozradila svou sexuální orientaci. Na Instagramu kvůli tomu přišla o 100 tisíc sledujících

  Billie Eilish v listopadu poprvé veřejně promluvila o své sexuální orientaci. Přitahují ji ženy, ač ji jejich...

  Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

  Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

  Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

  Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

  Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

  Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz