Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Židovské hvězdy proti Kotlebovi: Poslanecký slib na Slovensku se neobešel bez senzace

  Na Slovensku skládali slib nově zvolení poslanci. Dva z nich si na protest proti zvolení pravicového radikála Mariána Kotleby připevnili na prsa žlutou židovskou hvězdu. | foto: koláž Expres.cz

  Nově zvolení poslanci slovenské Národní rady dnes na prvním zasedání složili slavnostní slib. Největší rozruch výjimečně nevyvolal žádný ze 14 poslanců kontroverzní Lidové strany Naše Slovensko pravicového extremisty Mariána Kotleby, ale poslanci, kteří protestovali proti jeho zvolení. Dva z nich se dokonce označili žlutou židovskou hvězdou na znamení Kotlebova antisemitismu.

  Fotogalerie

  V Bratislavě dnes složilo slavnostní slib 150 poslanců Slovenské národní rady zvolených ve parlamentních volbách na začátku měsíce. Mezi nimi bylo i 14 poslanců kontroverzní krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko včetně předsedy Mariána Kotleby.

  Nejen Kotleba, ale i jeho poslanci na sebe již od svého zvolení stačili několikrát upozornit. Zvolený poslanec Andrej Medvecký sám odstoupil kvůli rasově motivovanému útoku na cizince a byl nahrazen Milanem Mazurkem, který se netají obdivem k Adolfu Hitlerovi. Poslanec Peter Krupa pro změnu dorazil do parlementu s nabitou pistolí.

  Před složením slibu to ale nebyli Kotlebovci, kteří na sebe upoutali nejvíce pozornosti. Členové LSNS uniformy inspirované Hlinkovými gardami i nevkusná tmavě zelená trička vyměnili za košile a saka. O pozdvižení se ale postarali dva opoziční poslanci, kteří netradičné formou protestovali právě proti Kotlebovi.

  Poslankyně strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO-NOVA) Viera Dubačová a poslanec strany Svoboda a solidarita (SaS) Ondrej Dostál dorazili do budovy Národní rady se žlutou hvězdou s nápisem JUDE na prsou. Dobrovolně se takto označili stejně, jako nacisté označovali Židy za druhé světové války.

  „Dnes je to přesně 83 let co Reichstag schválil Hitlerovi možnost schvalovat zákony bez posvěcení parlamentu, tím byla završena přeměna Německa na nacistickou diktaturu. Je symbolické, že 83 let po tomto aktu napochodovali do slovenského parlamentu slovenští fašisti. je to nebezpečné a na to chceme upozornit,“ sdělil serveru cas.sk Dostál.

  Dubačová hvězdu na hrudi označila za projev pocty lidské důstojnosti a svobodě. Oba poslanci zvolili židovskou hvězdu i proto, že mnoho členů a podporovatelů Kotlebovy strany se netají antisemitismem a nenávistí k Židům a přejí si stejné omezování lidských práv k jakému docházelo ve třicátých letech s tím rozdílem, že místo Židů by měli být pronásledováni muslimové.

  Jediným výraznějším výstupem samotného Kotleby byl projev, který pronesl v improvizovaných podmínkách v jednom z předsálí budovy Národní rady. Zatímco dva jeho holohlaví přívrženci za ním drželi vlajku LSNS, komentoval své rozhodnutí zrušit přímo během představení divadelní hru kvůli vulgaritám. To, že jeho poslanci se k vulgaritám uchylují v rasistických vyjádřeních ho ale nechávalo klidným.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 15:27 čtvrtek 21. července 2016. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   26
  • Super
   11
  • Haha
   7
  • Sladký
   7
  • Tvl
   7
  • Cože
   2
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...