jít naiDNES.cz

Válka o romského krále: Robert I. se nechce vzdát trůnu, prý je negramotný

Róbert I. se nechce vzdát své moci. | foto: Koláž Expresu

V roce 2014 si slovenští Romové zvolili svého krále. Tím se stal Róbert Botoš neboli Róbert I. Rok poté ho z úřadu odvolali. Král se ale nechce vzdát trůnu a tvrdí o sobě, že je neodvolatelný. To pořádně vytočilo Jozefa Kontiho (64), který je prezidentem slovenských Romů. Ten Róberta I. vyzývá, aby se přestal nazývat králem, a označil ho za negramotného podvodníka.

Slovenští Romové Róberta Botoše alias Róberta I. odvolali v roce 2015 na sněmu. Jeho to ale, zdá se, vůbec nezajímá a dál se nazývá králem. 

Říká, že je neodvolatelný, a také prohlašuje, že se mu povedlo získat obrovské finanční prostředky, prý v přepočtu přes 100 milionů korun, které pomohou ke sjednocení Romů.

Proti tvrzení Róberta Botoše se teď ohradil prezident slovenských Romů Jozef Konti. O bizarní kauze u našich sousedů informoval server Blesk.cz.

Prezident slovenských Romů pro výše uvedený portál potvrdil, že Róbert I. byl na zasedání odvolán a v současné době jsou slovenští Romové bez krále. 

Botoš se ale stále za krále vydává, což Kontimu vadí, protože Botoš prý vystupuje za krále z toho důvodu, aby dále mohl získávat od institucí peníze, které si poté nechává pro sebe. 

Vyzýváme ho, že pokud se bude i nadále prezentovat jako král, tak na něj romská elita i všichni vajdové podají trestní oznámení,“ sdělil prezident slovenských Romů.

Jozef Konti dále uvedl, že když byl Róbert I. za romského krále zvolen, nikdo tehdy netušil, že je negramotný a nemá ani dodělanou základní školu. 

„Dělá nám ostudu. Podporujeme romskou politickou stranu, ale zásadně odmítáme, aby Botoš získával peníze podvodem. Upozorňujeme na to všechny instituce. On náš mandát nemá,“ řekl dále vytočený prezident slovenských Romů, podle něhož se králem nikdo nerodí, ale jedná se o volenou funkci, a tím pádem je naprosto v pořádku, že může být král zase odvolán.

Róbert I. se nechce vztát velmi významného úřadu.

Róbert I. se nechce vzdát velmi významného úřadu.

Tato slova ale Róberta I. nechávají klidným. On je toho názoru, že jeho odvolání bylo protiprávní.

„Na jejich slova, že nejsem král, se dá říci jen jedna věc: Jsem neodvolatelný, protože jsem král. Můžu buď dobrovolně odstoupit, nebo zemřít,“ řekl Róbert Botoš, který také vyjádřil nesouhlas s tím, že by získával peníze na sjednocení Romů ilegální cestou.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:33 neděle 26. května 2019. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  149
 • Trapas
  31
 • Tvl
  20
 • Sladký
  17
 • Super
  16
 • Cože
  12
Komentáře