Dojemný pohřeb obětí nehody autobusu: Tři nerozlučné kamarádky poprvé v životě rozdělili

Na Slovensku proběhlo poslední rozloučení se studenty, kteří 13. listopadu zahynuli během dopravní nehody autobusu. V sobotu měl pohřeb šestnáctiletý Alex a jednadvacetiletá Mariana. V neděli pak byly společně pohřbeny tři nerozlučné kamarádky: Veronika (†17), Natália (†15) a Denisa (†17). Během obřadu nezůstalo jedno oko suché.

Slovenský server Čas.sk píše, že Veronika, Natália a Denisa spolu vyrůstaly a kamarádily se už od dětství. Chodily do stejné třídy jak na základní škole, tak na střední. 

Hrály si každý den na ulici, snívaly svoje sny. To vše ale navždy skončilo 13. listopadu, kdy dívky zemřely spolu s dalšími studenty na následky nehody autobusu.

Pohřeb tří nerozlučných kamarádek se uskutečnil v neděli na hřbitově v Jelenci, což je nedaleko místa nehody. Rozloučit se přišlo zhruba 400 lidí. Během dojemného obřadu se neustále ozýval zoufalý pláč a hlasité nářky. 

Veronika Šupejová

Těla tří studentek byla v bílých rakvích. Zádušní mši vedl katolický biskup Viliam Judák. Jeho slova ale přes hlasité vzlyky pozůstalých nebyla příliš slyšet.

Na konci pohřbu byly nerozlučné kamarádky navždy rozděleny. Zatímco Veroničino tělo bylo uloženo do hrobu, Natálii a Denisu odvezl pohřební vůz na kremaci.

Denisa Kabátová

Natália Demová

Během smutečního obřadu byli na místě přítomní záchranáři, hasiči, ale i psychologové, kteří lidem, co na pohřbu zkolabovali, okamžitě poskytli odbornou pomoc.

Proti „cestě smrti“ protestovala i primátorka

Autonehoda, na jejíž následky zemřelo celkem 12 lidí, se stala 13. listopadu nedaleko města Nitra na pověstné zlatomoravecké silnici, které se přezdívá též „cesta smrti“. 

Proti autobusu se zčistajasna vyřítil nákladní vůz naložený štěrkem a kamením. Údajně byl přeplněný a cestou se kýval. Řidič autobusu se snažil na poslední chvíli uhnout. Nepovedlo se. 

Náklaďák podle svědků nehody autobus rozpáral jako konzervu. Nebýt ale včasného zásahu zkušeného řidiče, mohly být následky autonehody ještě daleko horší.

Na „cestě smrti“ v minulosti přišlo o život už mnoho lidí, není tak divu, že je lemována pomníčky a kříži.

Podle slovenských médií v průměru na každém pátém kilometru zemřel jeden člověk. Tamní obyvatelé se v minulosti snažili tragédiím na silnici zabránit. Zorganizovali i petici. 

Dnes už bývalá primátorka města Zlaté Moravce Serafína Ostrihoňová v roce 2006 dokonce držela protestní hladovku před úřadem vlády. Bojovala tak za zlepšení kvality nebezpečné silnice. 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:44 úterý 17. března 2020. Anketa je uzavřena.

  • 91
  • 55
  • 52
  • 50
  • 40
  • 38