„Mrtvý“ Slovák je doma po 24 letech: Jeho žena je na mrtvici, prý ho má živit!

30. května 2018
Téměř čtvrtstoletí o něm nikdo neslyšel. V roce 2006 ho dokonce prohlásili za mrtvého. Ján Balažka (55) se ale teď zčistajasna objevil doma a tvrdí, že poslední roky žil v České republice, kde s ním neznámý farmář zacházel jako s otrokem. Balažku po dlouhých letech spatřila jeho žena Anna (59). Ta ale radostí do stropu příliš neskáče. Návrat manžela po 24 letech přináší spíše starosti než pocit štěstí.

Balažka podle deníku Plus 1 deň zmizel ze slovenského města Partizánske před čtyřiadvaceti lety. Teď se ve své domovině objevil ochrnutý a podle svých slov se poslední roky „živil“ coby otrok na farmě.

Pětapadesátiletý Slovák měl pást dobytek na statku v obci Hlásná Třebaň u Karlštejna. Jeho pracovní dny byly následující: budíček ve čtyři hodiny ráno, konec šichty pozdě večer. Starat se prý musel až o sedmdesát kusů dobytka. Balažka navíc tvrdí, že to vše dělal téměř zadarmo!

Farmář, který ho údajně zaměstnal, mu poskytl bydlení a vyplácel mu pouze pět set korun měsíčně.

„Když jsem žádal víc, řekl mi: Na co jsou ti peníze, vždyť je nepotřebuješ. Když budeš potřebovat, vždy ti dám. Toho jsem se ale nedočkal,“ svěřil se Balažka, který se prý v jeden čas rozhodl i statek opustit, zaměstnavatel mu ale ihned pohrozil, že na něj zavolá policii. 

„Vyhrožoval mi, že policistům řekne, že jsem mu ukradl bagr, který on ví, kam schoval,“ dodal Balažka. Podle Balažky mu jeho zaměstnavatel (nebo spíše majitel) také zabavil doklady.

Ján vypadá šťastně.

Na statku se Balažkovi poměrně nedávno stal velice vážný úraz. V únoru ho napadl býk. Zraněného Slováka tehdy musel vrtulník převézt do pražské nemocnice v Motole. Po operaci a následné léčbě ho v dubnu převezli do nemocnice v Partizánském a nyní Balažka žije v místním domově sociálních služeb.

Z jeho návratu ale příliš nadšená není jeho žena Anna, která Balažku popsala jako flákače, alkoholika a gamblera, který není takový kliďas, jako působí na fotkách. „Když začal být zlý na děti a mně šlo o život, sbalila jsem mu věci a vyhodila jsem ho z domu,“ řekla deníku Plus 1 deň Anna.

Anna svého muže, kterého neviděla 24 let, popsala jako flákače, alkoholika a gamblera.

Návrat jejího muže jí výrazně komplikuje život. Balažka totiž nejspíše očekává, že se o něj jeho žena, která ho před lety vyhodila z domu, postará.

To ale nejspíše neklapne.

„Jaké má právo žádat, abychom se teď o něj postarali? Kde byl, když ho děti potřebovaly nejvíc?“ ptá se nahněvaně Anna, která s Jánem zplodila dceru Radoslavu (29) a syna Lukáše (26).

Manželka je v šoku, její muž se po 24 letech vrátil domů.

To, že její muž žije, se ale Anna dozvěděla už v roce 2007, tedy rok poté, co ho nechala prohlásit za mrtvého.

Policisté tehdy zastavili Jána v Praze. On seděl za volantem nákladního auta a strážníci mu naměřili alkohol v krvi. To ale nebylo to nejhorší! 

„Když policisté zjistili, že jsem Slovák, ověřovali si, kdo jsem. Pověděli mi, že mám falešné doklady, protože člověk s mým jménem je mrtvý,“ podělil se o netypickou příhodu Ján. „Tehdy jsem si řekl, že se doma už nikdy neukážu,“ dodal dále Balažka.

Manželé Balažkovi v den, kdy si řekli své ano.

A jak je na tom Balažka teď? V současné době je umístěn v domě sociálních služeb, je připoutaný na lůžko. Není schopen se sám najíst, natož si dojít na záchod. Kdo zaplatí jeho pobyt v domově, to Balažka netuší. 

Sám Slovák ale působí optimisticky a věří, že ho čeká lepší budoucnost! Balažka chce mimo jiné požádat svého bývalého zaměstnavatele, aby mu zaplatil odškodné či bolestné, jelikož ke zranění došlo během práce na statku.

Mimo to Balažka plánuje opět žít plnohodnotný život a udobřit se se svou rodinou. „Jsem jim velmi dlužný. To, že jsem odešel od manželky a dětí, byla největší chyba mého života,“ zalitoval Balažka.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:12 čtvrtek 27. září 2018. Anketa je uzavřena.

  • 24
  • 23
  • 16
  • 12
  • 7
  • 7
Komentáře