Zachraňte slona! Havel, Slavia, tím vším byl plechový symbol

Plechový slon putuje do šrotu. | foto: Safari Park

Slona, který stál u silnice do Krkonoš, měl každý rád. Byl z plechu, a přesto na něj každý troubil. Byl to symbol a teď ho kvůli podivnému zákonu zničili. Lidi se bouří, protestují, sepisují petice a dávají si štítky na facebookové profilovky. Chtějí ho zpátky. Slona, který se několikrát za svou dvacetiletou existenci přebarvil, ať už k poctě Václava Havla, nebo pražských slávistů. Co na tom, že šlo původně o poutač na královédvorskou zoo. Ta ho v úterý kvůli zákazu billboardů u silnic sešrotovala.

Ať zvedne ruku ten, kdo si při míjení slona u silnice nezatroubil. Prostě jen tak, pro štěstí. A teď řidiči jedoucí po silnici mezi Výšinkou a Novým Rokytníkem klakson stisknout nemohou. A je jim to líto. Nad ztrátou bědují lidé na sociálních sítích a ti aktivnější vytvořili petici, facebookovou stránku a plánují spanilou jízdu.

„Žádáme o znovuobnovení slona na Trutnovsku. Podle nás se nejednalo o reklamní poutač, který by musel být dle zákona odstraněn. Slon představoval pro spousty řidičů blížící se cestu domů, popř. zatroubení pro štěstí. Slon se zde nacházel přes dvacet let a nikdy nikomu nevadil. Všichni, kdo okolo jezdili, si slona zamilovali. Každý se těšil, jakým novým kabátem slon překvapí. Rozebrání slona jako reklamního poutače byla veliká chyba! Tímto podpisem dáváte najevo nesouhlas s odstraněním a zároveň chcete bojovat za nového!“ zní zdůvodnění petice.

Pokud Češi o něco stojí, jdou do toho s vervou. V současné době už pomalu vzniká konto, kam se budou posílat peníze, domlouvá se pozemek, potřebná povolení a pracuje se na návrhu slona nového.

Dnes už rozebraný a rozřezaný slon měl mnoho podob. Některé vznikaly oficiálně a někdy zafungovala lidová tvořivost. Majitel, Safari Park ve Dvoře Králové, byl k lidovým natěračům shovívavý. A tak se ze slona v roce 2009 stal červenobílý slávista, o tři roky později se stal prostorem pro poctu pardubickým hokejistům. Posloužil i pro vyznání lásky. V roce 2008 tam nešťastný hoch napsal: „Holčičko, stýská se mně.“ A přimaloval i srdíčko.

Poslední vzkaz patřil Václavu Havlovi, šlo o připomenutí jeho narozenin, s tím byl slon rozřezán.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:43 9. února 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  11
 • Haha
  11
 • Cože
  7
 • Tvl
  7
 • Trapas
  6
 • Sladký
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat