Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Matka Marie Terezie v podání Stivínové: Proč začala pít? Mohli za to komáři!

  O Marii Terezii se dnes učí děti ve škole jako o hrdince, byla předlohou pro spoustu románů i filmů. Jaký byl ale osud ženy, která ji přivedla na svět? Co si o postavě Alžběty myslí herečka Zuzana Stivínová, která ji ve filmu ztvárnila?

  Celé jméno matky Marie Terezie znělo Alžběta Kristýna Brunšvicko-Wolfenbüttelská. Narodila se jako princezna do dynastie Welfů. Ve své době platila za jednu z nejkrásnějších a nejlépe vychovaných šlechtických dívek.

  Možná také proto byla ve svých sedmnácti letech provdána za španělského krále Karla VI. Nebyla zdaleka jedinou kandidátkou a její odpůrci o ní tvrdili, že je nevěstou zcela bezvýznamnou a daleko pod Karlovu úroveň.

  V kronikách se ale píše, že byla Alžběta v mládí neskutečně krásná a pro její dokonalou bílou pleť se jí přezdívalo „Bílá Líza“. Právě její krása nenechala krále Karla chladným a volba nové královny tak padla na ni. Podmínkou však bylo, že musela Alžběta přestoupit jako protestantka na katolickou víru.

  Svatba se konala v Barceloně první srpnový den. K té se váže zajímavá historka. Když bledá Alžběta dorazila do Španělska, zhrozila se, jelikož nevypadala zrovna moc dobře. Po cestě na jih její bledý a krásný obličej napadli komáři, a tak ho měla celý rudý a oteklý. Krále však přesto uchvátila a byl to právě on, kdo ji začal nazývat Bílou Lízou nebo Bílou Bětkou. První roky se oba vášnivě milovali.

  Nikdy neporodila zdravého syna

  Po třech letech musel ale Karel odjet do Vídně, kde získal trůn římského císaře. Alžběta byla nucena zůstat ve Španělsku, kde se stala místodržitelkou. Odluka manželů trvala po dva roky, neboť se ukázalo, že zachránit španělský trůn nebude možné, a tak Alžběta přijela za manželem do Vídně. Po pěti letech byl pár stále bezdětný, ač se snažil, co mohl.

  Císař Karel dokonce nechal vymalovat jejich ložnici erotickými motivy. Alžběta podstoupila množství zaručených kúr, navštěvovala různé mastičkáře i jasnovidce. Nakonec přece jen porodila, ovšem neduživý chlapeček Leopold brzy zemřel. Za rok, v roce 1717, však byla Vídeň znovu na nohou, jelikož se narodila Marie Terezie. Přestože Karel toužil mít syna, měl z dcery obrovskou radost. Na její křtiny prý nechal dovézt vodu až z řeky Jordánu. 

  Syna však Alžběta Karlovi nikdy neporodila a ještě před jeho smrtí začala chřadnout a nabývat na objemu a postupně propadala alkoholu. Začaly ji také sužovat různé nemoci, a tak ji převáželi na jakémsi primitivním kolečkovém křesle. Svého muže nakonec přežila o deset let.

  Bílá Líza v podání Zuzany Stivínové

  Roli Alžběty Kristýny v novém filmu o Marii Terezii ztvárnila česká herečka Zuzana Stivínová. Podle svých slov studovala historický kontext postavy velmi detailně. „Byla taková divoká královna, která se o děti příliš nestarala. Marie Terezie měla svoji chůvu – paní Fuchsovou, které dokonce říkala mami. Její skutečná matka byla taková temná, protože hodně pila. Byla také velmi nešťastná, protože její prvorozený syn zemřel v osmi měsících a pak už nedokázala dalšího přivést na svět,“ mluví o Alžbětě herečka.

  Film natáčel slavný hollywoodským režisér Robert Dornhelm. Zuzana Stivínová si natáčení pochvaluje a zároveň říká, že natáčení filmu pro ni bylo inspirativní. 

  O své postavě Alžběty, kterou ztvárnila, ještě dodává: „Byla známá hlavně svou vzdělaností. Při rozhovorech s ostatními panovníky se s nimi vždy snažila hovořit jejich řečí, což mi přijde jako krásná empatická vlastnost této postavy.“

  Fotogalerie

  Premium

  Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

  Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

  Premium

  Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

  Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

  Premium

  Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

  Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz