Volba předsedy ČSSD byla těsná, restart je s otazníkem

Jan Hamáček se o místo předsedy ČSSD utkal s Jiřím Zimolou. | foto: MAFRA/Martin Vlček

Mimořádný sjezd ČSSD v DK Střelnice ve Hradci Králové měl za cíl jedno – zvolit nového předsedu. V krajně rušném a nepohodlném prostředí kulturáku se nedařilo moderátorům diskuzí udržet důstojný klid. Z prvního kola volby vyšel vítězně Jiří Zimola, druhý byl Jan Hamáček a třetí Milan Chovanec.

Ve svém předvolebním projevu k neukázněným spolustraníkům se kandidát napojený na bývalé vedení Bohuslava Sobotky Jan Hamáček držel osvědčených klišé, která jsme od něho a dalších funkcionářů již mnohokrát slyšeli.

„Sociální demokracie je v těžké situaci. Nabízím vám čtyři základní cíle – shoda, síla, energie a budoucnost. Nabízím vám novou budoucnost pro sociální demokracii,“ snažil se zaujmout delegáty Jan Hamáček.

To Jiří Zimola na to šel jinak. Delegátům nejprve nechal rozdat růžové brýle. „Teď si brýle sundejme, řeknu vám, jaká je skutečná situace. Nic není v pořádku a nic není, jak má být. Zapomněli jsme na naše voliče. Každodenní život obyvatel se nám odcizil. Naprosto jsme rezignovali na levicový program. Co hůř, možná sami nevíme, co to je. Jestli se chceme vrátit na vrchol, musíme se vrátit ke kořenům,“ tvrdil kritik dosavadního vedení.

18.února 2018 v 12:40, příspěvek archivován: 18.února 2018 v 17:47

Sjezd @CSSD: nedisciplinovanost delegátů je zarážející. Nekázeň a hluk v sále DK Střelnice v Hradci Králové se řídicím sjezdu ani opakovaně nedaří potlačit. A přitom jde straně o hodně. https://t.co/5tTXSlR2b0

V prvním kole zvítězil Jiří Zimola se 179 hlasy, druhý byl Jan Hamáček se 155 hlasy. Milan Chovanec získal jen 116 hlasů a rozhodl se nekandidovat na místopředsedu strany. Zároveň se po ukončení druhého kola volby vzdal funkce statutárního předsedy ČSSD.

Ve finální volbě nakonec vyhrál a předsedou České sociální demokracie se stal Jan Hamáček s 272 hlasy. „Moc si toho vážím a přistupuji k výsledku s pokorou,“ uvedl bezprostředně po volbě. Jiří Zimola získal 224 hlasů.

Poražený si stoupl na pódium vedle Hamáčka a poděkoval za podporu. Řekl, že se bude ucházet o post místopředsedy ČSSD.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:57 18. června 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  11
 • Haha
  10
 • Cože
  6
 • Super
  5
 • Sladký
  4
 • Tvl
  4
Komentáře

Mohlo by vás zajímat