Sirotci ze Sýrie: Mluví o nich všichni, málokdo je viděl. Změní to česká reportérka?

Návrh europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) přijmout padesát sirotků ze Sýrie, kterých si všimla v uprchlických táborech v Řecku, vzbudil a stále budí velmi bouřlivé reakce. Poslanci ho smetli ze stolu, Senát je naopak pro jejich přijetí. Nikdo, včetně Šojdrové, ale záměr blíž nerozvedl, takže je veškerá polemika postavená na dost chatrných základech. Informační prázdno se rozhodla změnit reportérka Markéta Kutilová. Vydala se do Libanonu, kde bude šest kilometrů od syrských hranic pátrat po syrských dětech.

„Budu hledat odpovědi na otázky, kdo jsou ty děti, kde mají rodiče, jak žijí? Zajímá mě, kdo se o ně stará, jakou mají v táborech budoucnost? Mohou a chtějí do Česka? Co si přejí?“ svěřila se na svém facebookovém profilu Markéta Kutilová, která v minulosti v Sýrii natočila několik reportáží s  kolegyní Lenkou Klicperovou.

„Zajímá něco vás? Pište mi do komentářů. Odpovědi už brzy v pořadu Reportéři ČT. V Sýrii jsem byla za poslední roky sedmkrát, ale v uprchlických táborech v Libanonu ani jednou. Sama jsem zvědavá, co mě tam čeká,“ dodala reportérka. Ta se překvapivě nevydala do Řecka, do táborů, které zmiňovala Šojdrová. „Tam plánuji jet v říjnu,“ řekla k tomu Kutilová, jež tak v Libanonu moc dlouho nepobude.

Do té doby se čeští politici mohou i dál zabývat „tlustým bez chleba“, což zatím syrští sirotci, samozřejmě v přeneseném slova smyslu, jsou. Většina z nich je, alespoň to tvrdí, pro jejich přijetí. O emotivní výlevy přitom není nouze. Miroslava Němcová ve Sněmovně neopomněla připomenout čin sira Nicholase Wintona, který v roce 1938 zachránil 669 dětí v osmi transportech. „Vždyť je to pomoc dětem,“ zvolala naléhavě poslankyně ODS poté, co jí Helena Válková (ANO) vyčetla srovnání s Wintonovými vlaky.

Téma sirotků zasáhlo i věčného cynika a sarkastu Mirka Topolánka, který si před lety užíval na hodně divokém, nepříliš katolickém mejdanu ve vile Silvia Berlusconiho. „Tradiční rodina je založena na svazku muže a ženy s cílem plodit děti. Pro mne je tradiční rodinou i ta, která děti mít nemůže a vezme si je do pěstounské péče, osvojí nebo adoptuje. A to by mohl být i případ sirotků ze Sýrie. I jako katolík si nemyslím, že je tím rodina ohrožena,“ nechal se slyšet bývalý premiér na sociální síti. „Tak si nějakého také vezmete domů?“ zeptal se jeden z diskutujících.

„Ve svých téměř 63 letech bych těžko mohl garantovat schopnost se postarat...,“ odpověděl Topolánek. Gesto pěkné, ale málo.

„Preferovány by měly být ty nejzranitelnější a nejmladší děti a ty, které nemají dohledatelné příbuzné a rodiče,“ uvedla Šojdrová, která ale ještě pár dní předtím v pořadu Události, komentáře mlžila. Tvrdila, že je možné, že děti v táborech sirotky ani být nemusejí. „Určitě tam ale nějací jsou,“ dodala k tomu.

Děti by podle ní v Česku získaly takzvanou doplňkovou, tedy dočasnou ochranu. Po příjezdu by se o ně měla postarat ministerstva školství a sociálních věcí, přičemž peníze na zmíněný program by měly plynout z fondu Evropské unie zaměřeného na azylovou a migrační problematiku.

Po skončení dočasné ochrany by se dělo co? Děti, respektive mladí dospělí opustí brány domova a co s nimi bude dál? Budoucnost mají hodně svízelnou i tuzemské děti z dětských domovů, tak co teprve ty z odlišného kulturního prostředí, které v životě častokrát dost zkusily? Nebo je Šojdrová plánuje poté odvézt zpátky do vlasti? Tam ale nikoho nemají, vždyť jsou to sirotci!

Otázkou zůstává i to, proč europoslankyně nepřišla s pomocí jemenským sirotkům. Ti jsou aktuálně možná ještě potřebnější, země se potýká s občanskou válkou a hrozí hladomor...

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:51 pátek 18. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

  • 34
  • 9
  • 9
  • 8
  • 6
  • 6