jít naiDNES.cz

Smrt na Orlíku je moment, kdy lidem dojde nebezpečí na vodě, varuje záchranář

Jsou vodní skútry obecný problém? | foto: koláž Expres.cz

Po tragické události, kdy mladík na vodním skútru srazil dvojici na pramici a střet měl tragické následky, vyvstává mnoho otázek kolem bezpečnosti na vodních plochách. Expres se zeptal na tuto problematiku prezidenta Vodní záchranné služby Červeného kříže Davida Smejkala.

Po nehodě, při níž zahynula osmnáctiletá Simona z Písku a okolnosti její smrti stále vyšetřují policisté, lidé volají po úplném zákazu skútrů na vodě nebo po zpřísnění pravidel.

Podle prezidenta Vodní záchranné služby Červeného kříže Davida Smejkala je to přehnaná reakce. „Je to velká tragédie, co se stalo. Ale není úplně fér, aby se z toho vyvozovalo, že ty vodní plochy budou jenom pro plavce a pro rybáře,“ řekl Expresu Smejkal.

Nechtěl bych házet všechny vlastníky skútrů do jednoho pytle. Sám jich znám několik a vím, že jsou to lidé, kteří si moc dobře uvědomují rychlost tohoto plavidla. Není to chyba skútrů. Je to o lidech. Byl to mladý kluk,“ doplnil prezident Vodní záchranné služby Červeného kříže s tím, že přišel okamžik, kdy si mnoho lidí uvědomí, že na vodě to nebezpečí zkrátka existuje.

Na novou vyhlášku si lidé nestihli zvyknout

Tragédie se stala zhruba rok poté, co se změnila pravidla pro rekreační plavbu a menším plavidlům - poprvé i skútrům - se povoluje vjezd na dříve zakázané vodní plochy. Navíc bez horního limitu rychlosti jízdy.

Právě Smejkal už ale v loňském roce upozorňoval na to, že vyhláška, která vešla v platnost před létem a lidé si neměli čas na nová pravidla zvyknout, může být problematická.

Rychlost 70 km v hodině na vodě a na silnici – to je úplně něco jiného. Na vodě je to výrazně adrenalinovější záležitost. Ta loď pořád někam skáče,“ varuje Smejkal.

Cesta k bezpečnějším vodním plochám

Na vodních hladinách v Česku zkrátka přibývá člunů, lodí a skútrů a jiných dopravních prostředků a souběžně s tím, roste i počet těch, kteří nedodržují daná pravidla.

„Pokud bude skútrů přibývat, tak věřím tomu, že bude na vodě i více policistů. Na jednom excesu nemůžete hledat systémovou chybu,“ myslí si prezident záchranářů.

Přesto jsou tu podle něj velké rezervy v ochraně plavců.

„Můj apel je ale kontinuálně stejný, já usiluji o to, abychom vymezili části pláží, které jsou pro koupající a tato místa byla jasně vybojkovaná, tak jak jsme na to zvyklí z Itálie, Chorvatska, či jiných částí světa. To je první krok k bezpečnosti koupajících. To, jak se všichni porovnají na té vodě, to znamená, motorové lodě, plachetnice, výletní lodě a tak dále, to už je zkrátka o tom, že ti lidé musí mít k sobě respekt,“ uzavírá Smejkal.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:18 10. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  33
 • Super
  20
 • Tvl
  15
 • Haha
  14
 • Cože
  14
 • Sladký
  12
Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře