Sobota 4. července 2020, svátek má Prokop
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Komentář: Seznam zvedl Babišovi preference a ODS je ve stínu trpaslíků

  Český premiér Andrej Babiš (uprostřed) povečeřel 4. prosince 2018 v Rabatu s marockým premiérem Saadaddínem Usmáním. Vpravo sedí Monika Babišová. | foto: ČTK

  Kauza údajného nedobrovolného držení syna premiéra Andreje Babiše v zahraničí, kterou odstartovali reportéři Seznamu a jež vyústila v hlasování o nedůvěře vládě, nakonec hnutí ANO posílila. Přestože se stávající premiér ocitnul v uplynulých týdnech zatím pod nejsilnější palbou části opozice a médií, vyšel z ní silnější – dle průzkumu agentury Kantar CZ by hnutí ANO volilo 32,5 % voličů.

  Potvrdila se tak hypotéza, že krize, která „vyklíčila“ na osudech rodinných příslušníků premiéra, může hnutí ANO spíše ještě posílit než mu ubrat na popularitě. Skandalizujících útoků bylo tolik, že část voličů se „nakrkla“ a byla by ochotna hodit hlas Babišovi i z trucu, pokud by měla monotónní mediální štvanice pokračovat. Velký mediální humbuk kolem osoby premiéra a jeho syna měl tedy spíše opačný efekt, než asi mnozí očekávali.

  Listopadová „revoluce“ se opozici totálně vymkla z rukou. TOPka je pod hranicí volitelnosti, Starosty už nikdo nevnímá jako relevantní stranu, ČSSD nestojí za řeč a ostrouhala také SPD. Okamura teď zná cenu toho, když si stoupne vedle Pospíšila s Kalouskem. Pojďme ale k situaci kolem ODS a Pirátů, tam je to zajímavější.

  Piráti: silná slova a věčné koupání premiéra

  V závěsu za ANO se s odstupem drží Piráti, kteří druhou pozici v různých průzkumech alternují s ODS. Přes silná slova a zdrcující kritiku nahánějí Piráti premiéra a hnutí ANO zatím marně. Na jednání Sněmovny o vládě se zástupci pirátské bárky mohli přetrhnout, kdo se vůči premiérovi vymezí radikálnější rétorikou. Piráti jsou aktuálně pod vlivem bezbřehého entuziasmu, který zřejmě ještě posílil poté, co se jim podařilo slepit koalici v Praze a dostat do primátorského křesla svého kandidáta Zdeňka Hřiba.

  Jedna vlaštovka ale jaro nedělá a Piráti si zatím vůbec nemohou být jisti, že se jejich primátor v Praze „udělá“ tak, že jim poslouží jako ukázková laboratoř úspěšné pirátské politiky. Znalci Pirátům snad dobře poradí, že si musí v Praze především pečlivě hlídat, co na ně v zákulisí šijí zkušení političtí šíbři. Pořád platí, že kromě ostré kritiky a všemožných fór a platforem na řešení čehokoliv toho pirátská partaj zatím moc nepředvedla. Vypůjčená rétorika o „chlapském“ přístupu (asi od lidovců) a milionech kostlivců ve skříních Babiše k volebnímu vítězství v příštích sněmovních volbách povede jen těžko.

  ODS: stín politických trpaslíků, nebo politická odvaha?

  To stávající předseda ODS Petr Fiala je při 16 % preferencí rovnou přesvědčený, že to může být právě ODS, kdo bude po příštích volbách skládat vládní koalici. Po zkušenosti z Prahy, která byla testem stávajícího koaličního potenciálu a vyjednávacích schopností ODS, ale není tento přepjatý optimismus příliš na místě.

  Na jednu stranu ODS vylučuje povolební alianci s hnutím ANO, zároveň ale odmítá spekulovat, jak volby můžou dopadnout. ODS v čele s Fialou si bude muset přiznat, že bez účasti v koaliční vládě, ve které nemusí mít ani premiéra, neprosadí nic. A bude si muset vybrat: s velkou pravděpodobností buď ANO, nebo Piráty, případně další léta v opozičních lavicích.

  Tomu, že by ODS v budoucích volbách do Sněmovny zválcovala politické konkurenty, potažmo Babiše a jeho ANO, jako plech, nemůže věřit žádný volič, natož ten přemýšlivý, pravicový a převážně pražský, o kterého ODS aktuálně soupeří paradoxně právě s Piráty. Soupeření s Pirátskou stranou o podobného voliče a politický styl s mnoha tvářemi, které ve straně přetrvávají ještě z dob Mirka Topolánka a Petra Nečase, však straně další voliče přinesou jen těžko.

  Příklad Prahy také ukázal, že stávající ODS spíš rezignovala a přizpůsobila se svému aktuálnímu nulovému koaličnímu potenciálu s vidinou budoucího vítězství. Má-li přitom ODS pomýšlet do budoucna na volební triumf, bez pořádného rozkročení se neobejde. A také bude muset jasně říci, s kým hodlá případnou koalici sestavovat. Pokud bude ostentativně odmítat Babišovo ANO a celou kampaň postaví pouze na animozitě vůči jedné osobě, příliš jiných možností jí nezbývá.

  ODS si tedy bude muset vybrat, zda bude schopná rozkročení směrem doprava i k politickému středu, nebo ve své politice ustrne ve stínu politických trpaslíků. Pokud ODS bude vlastní politika, kdy ji limitují ke středu namáčknutí lidovci se STAN a na opačném pólu Okamurova SPD, zůstane Babiš na vítězném piedestalu, ze kterého může dále luxovat voliče ve všech směrech. A živelně podporované antikampaně, pražská náměstí ani milionové chvilky na tom nezmění nic.

  Spojení pirátské nevěsty a modrého ptáka?

  Průzkumy naznačují rýsující se trojku stran, které si to v příštích sněmovních volbách rozdají o pořadí i o to, kdo a jak bude určovat podobu budoucí vlády. Problém opozice je však ten, že má v zásadě jen jedno téma, a to je Antibabiš. To spojuje a teoreticky vhání do náruče Piráty i ODS. Jenže, opravdu dává smysl spojení neokoukané nevěsty s poněkud utahaným ptákem? Hypotetickou svatbou ODS a Pirátů by se definitivně uvolnily hranice politické fantazie – vládní spolupráce těchto dvou stran by představovala úkaz, který česká politika ještě nezažila. Jestli mají být ostrovy této spolupráce na komunální úrovni předobrazem společného vládního angažmá, ukáže čas. Pokud však budou pokračovat až neuvěřitelné politické eskapády, pak mohou někteří místo koaličního potenciálu získat spíše potenciál likvidační. A výsledkem by mohla být budoucí jednobarevná vláda, jejímž premiérem bude nadále Andrej Babiš.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 9:08 5. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   48
  • Haha
   12
  • Trapas
   8
  • Sladký
   8
  • Tvl
   7
  • Cože
   6

  Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

  Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

  Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

  Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

  VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

  Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 4. července 2020, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz