Seznam Zprávy zveřejnily video Zemana a stařenky v Číně. Je falešné, ohradil se Hrad

30. dubna 2019
Server Seznam Zprávy zveřejnil video, v němž má být prezident České republiky Miloš Zeman během své návštěvy v Číně. Na nahrávce hlava státu hladí místní ženu, patrně žebračku, a daruje jí svou hůl. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka a našeho zdroje se jedná o falešné video. Redakce výše uvedeného média ale o videu informuje, jako by v něm skutečně byl Miloš Zeman!

Zmíněná videonahrávka, která má zachycovat prezidenta Miloše Zemana během návštěvy Číny, se dostala do mnoha redakcí v České republice. Zavítala i do služebního e-mailu redakce Expres.cz.

„Jde o ukázkový příklad hybridní války pomocí fake news. Cíl je jediný. Spustit sprostou kampaň proti panu prezidentovi, že jako nelida by určitě té nebohé čínské stařence nepomohl. Fake news přitom šíří aktivně ta média, která se kasají, jak proti nim bojují. Ostuda,“ napsal na svém Twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle našeho exkluzivního zdroje z Pražského hradu jde ale o fake! A neznámého vtipálka usvědčilo hned několik věcí.

„V Číně Miloš Zeman nikdy nejel v mercedesu. Na autě navíc chybí vlajka i držák na ni,“ svěřil se nám náš zdroj.

Redakce Seznam Zprávy uveřejnila videonahrávku, která je podle informací Expres.cz jen dílo neznámého vtipálka.

A nesrovnalostí je na nahrávce více. „Takový ochránce u pana prezidenta nikdy nebyl. Chybí tam navíc kdokoliv z týmu Miloše Zemana. Ochránci se starají o ženu a nechrání prezidenta,“ řekl dále zdroj z Hradu.

Vtipálek, který video rozeslal do mnoha redakcí, byl ale nejspíše pořádný detailista. „Černá SPZ a číslo 132 je opravdu pro českou ambasádu. Někdo si evidentně dal práci,“ říká člověk, jenž si nepřál být jmenován.

Redakce Seznam Zprávy ve svém článku s titulkem „Zeman a dobrý skutek. Video zachytilo prezidenta, jak pomáhá staré Číňance“ popisuje, jak celá nahrávka vznikla. 

„Podle informací nezávislého zpravodajského deníku Hong Kong Free Press (HKFP) vzbudil český prezident Miloš Zeman během své oficiální návštěvy čínského Pekingu nebývalý rozruch, když místní ženě na ulici daroval svou hůl,“ píše se v textu.

„Miloš Zeman k překvapené sedící ženě přistupuje, pohladí ji po tváři a daruje jí svou hůl, bez které se vzhledem ke svému zdravotnímu stavu pohybuje už jen zcela výjimečně,“ uvádí dále server Seznam Zprávy s tím, že prezident Miloš Zeman odešel z „místa činu“ bez své hole za asistence jednoho ze svých bodyguardů.

Text, který se objevil na webu Seznam Zprávy.

Redakce Expres.cz oslovila výše uvedený portál se žádostí o vysvětlení vzniku tohoto článku. Odpovědi se nám zatím nedostalo.

Ozval se nám ale jistý Tom Grundy, šéfredaktor Hong Kong Free Press (HKFP), který video také označil za fake a sdělil, že jeho redakce za vznikem nahrávky nestojí.

„Toto video jsme nedistribuovali, jde o fake news,“ vzkázal nám Grundy.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:48 středa 28. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

  • 15
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
Komentáře