jít naiDNES.cz

Média o KLDR lžou! „Lidé se pod Kimovou vládou mají lépe,“ říká expertka

V Singapuru se včera uskutečnil historický summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una, kteří společně jednali o míru a denuklearizaci Severní Koreje. Té Severní Koreje, v níž Kim vládne tvrdou rukou a s cejchem tyrana neváhá posílat celé rodiny do pracovních táborů či popravovat nepřátele režimu. Je skutečně KLDR peklem na zemi, kde mají občané jen minimální práva, zato řadu povinností směrem k vládnoucí moci? Podle předsedkyně Česko-korejské společnosti Jany Chamrové nikoliv. Média nám prý lžou a země není zmítaná totalitou, ale naopak se přibližuje Západu!

Pro mnohé je chování severokorejského vůdce šok. Ještě nedávno ho celý svět měl za chladnokrevného „rakeťáka“, který ve své izolované zemi posílá na smrt nevinné a všem okolo hrozí svým jaderným arzenálem. Teď se div nepusinkuje s představiteli států, s nimiž je stále ještě oficiálně ve válečném stavu.

Koho Kimova náhlá otevřenost a přátelská setkání s vůdci Jižní Koreje a Spojených států nepřekvapují, je předsedkyně Česko-korejské společnosti Jana Chamrová. V pořadu Štrunc! se nechala slyšet, že současná situace je jen logickým vyústěním pokroku, který KLDR v posledních letech zažívá!

„Můžeme mluvit o celé řadě faktorů, jako jsou politické represe, nesvoboda a vůbec koncepce lidských práv jako takových, ta je tam zcela odlišná. Nic to ale nemění na tom, že Severní Korea jde již několik let dopředu a je to země, kde řada lidí, například v podstatě už celá střední vrstva, žije způsobem, který nám je velmi blízký,“ myslí si Chamrová.

„Střední třída je tam samozřejmě jiná, je jiná v Evropě, Americe i v KLDR, ale pokrok je tam velmi vidět, to je Kim Čong-unova priorita. Zajistit pro střední třídu anebo obecně pro široké masy různé výdobytky, aby zamezil vzniku možného nesouhlasu s vládou. Staví se různé zábavní parky, resorty, povoluje se podnikání či turismus, byť samozřejmě okleštěně, není to svobodné cestování, jak ho známe my. Ale ta země jde opravdu velmi, velmi dopředu a rozhodně není tak izolovaná, jako jsme to doposud slýchali,“ prozrazuje expertka.

Často se mluví o tom, že je Severokorejcům zcela zapovězeno například vést vlastní podnikání. To už ale podle Chamrové dávno neplatí. „Pokud se nejedná přímo o lidi, kteří mají nutnost demonstrovat proti režimu, tak ti lidé mají uspokojeny své potřeby a mohou dělat to, co chtějí. Když si chcete v Pchjongjangu založit kavárnu a chcete dělat marketingovou kampaň, tak v podstatě už to v dnešní době v Severní Koreji můžete,“ říká.

Co je důvodem toho, že se obecně známé poměry v KLDR podle Chamrové neshodují s realitou? „Svět má na Severní Koreu velmi zdeformovaný pohled, a to zejména kvůli produkci zpráv mediálními podniky. Ty zprávy jsou velmi monolitické, existuje taková linka, která se pořád jede a jen málo se z ní vychyluje. Pokud je něco, co do toho rámce nepatří, tak se to do zpravodajství dostává těžko. Obrázek Severní Koreje je velmi žalostný, ale v některých ohledech je realita opravdu jinde a je na škodu, že jsme ji doposud nevnímali,“ poukazuje na média.

A od pozitivního pohledu na KLDR Chamrovou neodrazuje ani to, že jsou Severokorejci často posíláni do pracovních táborů a vězení nebo jsou izolováni od okolního světa.

„To jsou faktory, které jsou nepřehlédnutelné, ale bohužel v minulosti bylo zamezeno tomu, abychom se bavili o něčem jiném. Jinými slovy, pokud chceme mluvit o nějaké ekonomické reformě, která způsobuje, že podnikání je snazší, tak většina zpravodajství stejně končí tou větou, že i přesto je Severní Korea nejhorším diktátorským režimem na světě, porušuje lidská práva a tak dále,“ říká.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:36 11. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  28
 • Haha
  9
 • Cože
  8
 • Trapas
  8
 • Sladký
  8
 • Tvl
  8
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat