Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Putinův oligarcha podniká v Česku. Jeho rodina dodává ryby i Rohlíku

  Chovat se tak, aby vaše peníze nekončily v kapsách ruských oligarchů, není žádná legrace. Byznys mají Putinovi pracháči ve všech odvětvích. Objednali jste si k nedělnímu obědu lososa či tresku v oblíbeném online marketu Rohlík? To jste udělali radost rodině Sergeje Darkina, někdejšího gubernátora Vladivostoku z Putinovy strany Jednotné Rusko. Ne však na dlouho, Rohlík se totiž rozhodl se společností Fjord Bohemia rozvázat spolupráci.

  Darkin totiž podle zjištění serveru Seznam Zprávy vesele podniká v Česku. Sankce se ho zatím netýkají, přestože má k Putinovi blízko.

  V letech 2001 až 2012 byl gubernátorem Přímořského kraje, jehož hlavním městem je Vladivostok. Celkem tak ovládal území dvakrát větší než Česko. Na druhé volební období byl zvolen za Putinovu stranu Jednotné Rusko, prezident ho přitom sám navrhl regionálnímu parlamentu.

  Kromě toho se Sergeji Darkinovi často věnovala ruská média v souvislosti s jeho napojením na organizovaný zločin. To se mu nakonec také mělo stát v politické kariéře osudným.

  Dnes Darkin v Česku provozuje dva hotely, především má ale pod palcem rybí byznys. Zaprvé šéfuje společnosti Nakhodka Seafood, která je českou dceřinou firmou ruského gigantu Nakhodka Active Marine Fishery Base a jejím pojítkem ruského a evropského trhu.

  Sergej Darkin má blízko k Gérardu Depardieuovi, francouzskému herci a dalšímu příteli Vladimira Putina.

  Také ale rodina Darkinových ovládá českou firmu Fjord Bohemia. Většinový podíl v ní drží bratr Oleg, jehož syn, a tedy i synovec Sergeje Darkina, zase působí na pozici generálního ředitele.

  Sergej Darkin na audienci u svého kamaráda Vladimira Putina

  Fjord Bohemia dodává mražené ryby z evropských moří mnoha obchodům. Je mezi nimi i online supermarket Rohlik.cz, jehož rybí nabídce Fjord Bohemia silně dominuje. Jsou v ní rybí filety, celé ryby či třeba krevety.

  Jedna z mnoha ryb, které Rohlíku dodává Fjord Bohemia.

  Redakce Expresu oslovila tiskové oddělení Rohlíku s dotazem, zda o tom, že jejich dodavatelem je ruský podnikatel napojený na Vladimira Putina, vědí. A zjistili jsme, že mezi Čechy čím dál populárnější online supermarket situaci už dokonce rázně vyřešil. 

  „Společnost Fjord, která nám dodává ryby, je česká společnost. Bohužel není v našich silách rozklíčovat majetkové poměry všech našich dodavatelů, kterých máme přes 500. Podezření na financování ruským oligarchou je ale tak zásadní, že jsme se rozhodli spolupráci okamžitě ukončit, o čemž jsme vedení společnosti Fjord informovali,“ řekla nám tisková mluvčí Lutfia Volfová.

  Když supermarket Rohlik.cz s velkou slávou uváděl novou vlastní značku rybího sortimentu pod heslem „Od vylovení na talíř doplují za 48 hodin“, byl to právě hlavní dodavatel Mikhail Darkin, generální ředitel společnosti Fjord Bohemia, jenž okomentoval vzájemnou spolupráci.

  „Podařilo se nám dostat ryby z moře do Fjordu a distribuovat je do 37 hodin od samotného výlovu. Profesionalita našeho týmu, založená na více než desetiletých zkušenostech na trzích střední a východní Evropy, nedává prostor pro žádné pochybnosti,“ stojí ve zprávě z loňského července.

  „Dokážeme ovlivnit jen budoucnost, minulé nákupy bohužel ne, a protože nechceme plýtvat a vyhazovat již nakoupené zboží, tak současné zásoby doprodáme. Ryby jsou převážně z EU, z Ruska nemáme žádné položky. Zároveň řešíme náhradního dodavatele bez vazeb na Rusko. O dočasné nedostupnosti ryb v naší nabídce budeme zákazníky informovat, ale věříme, že naše pohnutky pochopí a vyberou si například z našeho širokého sortimentu mas od českého farmáře,“ dodala mluvčí.

  Darkin není zdaleka jediným ruským oligarchou s blízkými vazbami na Putina, který má v Česku obchodní zájmy. Ve známé stavařské firmě Strabag drží nemalý podíl magnát Oleg Děripaska. Ten, pokud nezasáhne vláda, bude profitovat z výstavby prvního úseku metra D.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

  Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

  Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

  Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

  První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

  Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz