Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Reakce na volby:„Senát je cena útěchy,“ směje se senátorům Zeman

  Jaké jsou ohlasy na první kolo voleb do Senátu? | foto: koláž Expresu

  Včerejší sčítání hlasů v senátních volbách určilo dva kandidáty, kteří postupují rovnou z prvního kola. Jsou jimi Jiří Čunek i neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš. Další budou o přízeň hlasů bojovat v kole druhém, o favoritech je ale ve většině případů jasno. „Protikandidát spoléhá na to, že ti moji odjedou na chalupy. To si pojistím, aby se to nestalo,“ vzkázal například dlouholetý teplický senátor Jaroslav Kubera, který skončil nad hranicí čtyřiceti procent. To bývalý premiér Jiří Paroubek u voleb propadl a větší vyjádření hodlá poskytnout až v pondělí.

  Jiří Čunek a Jiří Drahoš. Po prvním kole senátních voleb známe dvě vítězná jména, která ve svých obvodech získala dostatečný počet hlasů k proniknutí do Senátu.

  Čunek obhájil post vsetínského senátora potřetí a včera úsměvem jen zářil. „Výsledky jsou dosud lepší než ta dvě klání, která už mám za sebou. Těší mě, že mých voličů přibylo. Je to příjemné,“ nechal se slyšet již během sčítání hlasů.

  „Myslím, že lidé vidí, že se snažím, že to, co říkám, chci vždy splnit. Myslím si, že hodně pracuji a pracuji poctivě, že víc k tomu není potřeba,“ prohlásil muž, který je známý například svým ostře zamítavým postojem k legalizaci sňatků mezi osobami stejného pohlaví.

  Kromě toho také pochválil práci bookmakerů, kteří ho tipovali na jasného vítěze, a zavtipkoval na adresu premiéra Andreje Babiše, jehož prý bedlivě sleduje a dává pozor, zda neprovádí nekalosti. 

  „V tuto chvíli se mi zdá, že se snaží hodně pracovat a napravovat věci, které před ním mnozí pokazili. Babiš na mě má telefon a můžeme to spolu zvládnout napravit,“ prohlásil Čunek.

  Zeman: Cena útěchy, moje křeslo je lepší

  Jiří Drahoš si i přes vítězství v Praze 4 uchoval tvář seriózního akademika a vtipem nehýřil, i když na něm byla spokojenost samozřejmě znát. Připustil, že mu k vítězství pomohly zejména prezidentské volby, v nichž neúspěšně vyzval prezidenta Miloše Zemana.

  „Musím poděkovat všem voličům, kteří mě podpořili. Ukazuje to, že jméno Jiří Drahoš má na této politické scéně smysl a že ta velmi intenzivní kontaktní kampaň, kterou jsem vedl v posledním měsíci v Praze 4, doznala odezvy. Lidé to ocenili. (…) Přece jenom díky prezidentským volbám, byť dopadly, jak dopadly, mě většina lidí zná, a když měli možnost setkat se se mnou osobně, tak to velmi ocenili,“ vzkázal Drahoš.

  Drahošovi, stejně jako dalším lednovým soupeřům Pavlu Fischerovi a Marku Hilšerovi, kteří však o přízeň budou muset bojovat ve druhém kole, už stihl popřát i prezident Miloš Zeman. Neodpustil si ovšem jedovatou poznámku o tom, že Senát je po neúspěšných prezidentských volbách pro všechny tři spíše cenou útěchy.

  „Panu Drahošovi mohu blahopřát už teď a jako bývalý prognostik mohou s předstihem blahopřát i dalším mým protikandidátům. Je to pro ně trošku cena útěchy. A i když nechci senátní křeslo podceňovat, nicméně když se podíváte na toto prezidentské křeslo, je přece jen poněkud masivnější,“ vzkázal Zeman v rozhovoru pro Blesk.

  Až ve druhém kole bude o obhajobu místa v Senátu bojovat také teplický senátor Jaroslav Kubera. Ten potvrdil roli favorita i svou oblíbenost u místních a získal téměř 42 %.

  Jak Kubera prozradil ČTK, těší ho prý například to, že dokázal uspět i bez sociálních sítí, které dnes už i k politikům a jejich kampaním neodmyslitelně patří. Svůj postup do druhého kola prý očekával a má už také promyšlenou taktiku. Tu ale neodhalil.

  „Protikandidát spoléhá na to, že ti moji odjedou na chalupy. To si pojistím, aby se to nestalo,“ prozradil pouze Kubera.

  Kdo se ale rozhodně nepotkal s úspěchem, to je bývalý premiér Jiří Paroubek. Ten kandidoval v Ostravě, vyhlídky ale tváří v tvář Leopoldu Sulovskému příliš nadějné neměl. Nakonec skončil se ziskem 6,9 % až sedmý z devíti.

  Vaz mohl Paroubkovi zlomit i nekonečný rozvodový boj s manželkou Petrou, který právě v posledních týdnech před volbami vygradoval. Paroubková pak svého stále ještě zákonného manžela obvinila z toho, že přijímal milionové částky nelegálního původu.

  Paroubek se k neúspěchu vyjadřovat nechtěl, serveru Lidovky.cz jen prozradil, že více řekne v pondělí. „Beru to jako fakt. V pondělí budu v článku na serveru ‚Vaše věc‘ analyzovat důvody,“ vzkázal ve zprávě.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 22:57 pondělí 4. února 2019. Anketa je uzavřena.

  • Haha
   21
  • Super
   13
  • Trapas
   9
  • Tvl
   8
  • Cože
   7
  • Sladký
   7

  Filip Vaněk: Do Varů obleče 130 lidí denně a světové hvězdy. Buranů a nižší třídy je mu líto