jít naiDNES.cz

Segwayům nebude konec? Provozovatelé atrakce vyráží do boje, podali žalobu na Prahu

Segwaye by měli brzo zmizet z ulic Prahy. Městským částem se nechce čekat na zdlouhavé změny zákona a tak problém řeší po svém. | foto: reprofoto nineboat.at/idnes.cz

To, co dlouho vypadalo jako plané výhrůžky, se stalo skutečností. Provozovatelé oblíbené pražské atrakce Segway podali žalobu na hlavní město Prahu. Důvod? Plošný zákaz používání vozítek v atraktivních lokalitách.

Majitelé firem, které provozují Segway, jsou toho názoru, že plošný zákaz dvojkolek je protizákonný. Vozítko Segway je totiž v zákoně definováno jako „osobní přepravník“ a platí pro něj podobná pravidla jako pro cyklisty. Z toho vyplývá, že člověk, cestující na dvojkolce, má právo použít cyklostezku a příslušný pruh na vozovce.

To však nyní není možné, protože zákaz se netýká jen problematických ulic, ale rovnou celých čtvrtí.

Kromě historického centra Prahy se toto týká také velké části Vinohrad, Žižkova, Smíchova a Libně. Není tedy ani možné frekventované části Starého města, ve kterých zákaz má své opodstatnění, objet, což je hlavní důvod, který vedl Asociaci Segwayů k žalobě.

Zákaz jim prý kompletně rozboural podnikatelský plán a mnoho provozovatelů již muselo skončit, protože nyní nemohli nabídnout žádné atraktivní trasy.

Další kritizovanou okolností tohoto zákazu jsou také cedule, označující hranice zóny zákazu. Značky jsou rozmístěné po celém obvodu oblasti a je jich celkem 610. Jejich cena údajně přesáhla 4 miliony korun, což se mnoha lidem zdá jako vyhozené peníze. Kdyby se ustoupilo od plošného zákazu a namísto toho by se označila místa, kde není vhodné Segway používat, značení by určitě bylo mnohem levnější.

Tento systém ohraničení vstupuje v platnost v sobotu 14. ledna 2017.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:19 14. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  10
 • Tvl
  10
 • Haha
  8
 • Sladký
  8
 • Super
  7
 • Cože
  7
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Komentáře