Rakouský ministr Kurz o uzávěře Středomoří: „Uprchlíky budeme třídit v Africe!“

Rakouský kancléř Sebastian Kurz | foto: Profimedia.cz

Nejmladší člen rakouského kabinetu a nejvyšší diplomat země Sebastian Kurz pokračuje ve svém plánu a chce se zasadit o uzavření středomořské trasy. Tím prý dostane EU své hranice snáze pod kontrolu. Ministr zahraničí a integrace navrhuje vybudovat uprchlická centra v severní Africe, kde budou orgány EU vyhodnocovat, kdo má za hranice Unie přístup a kdo ne.

Podle agentury APA již od roku 2016 Sebastian Kurz upozorňuje, že uzavření migrační trasy ve Středomoří je„jediným řešením, jak zabránit obchodu s drogami a ukončit umírání ve Středomoří a tomu, aby někdo nelegálně cestoval do střední Evropy“.

Požaduje soustředění zachráněných uprchlíků z moře třeba v Tunisku. Evropská unie by ovšem severoafrickým státům pro takovou spolupráci musela dát atraktivní motivaci, aby souhlasily. Na podobné návrhy totiž v minulosti Tunis reagoval zamítavě a například Egypt byl značně skeptický.

Podle koncepce Sebastiana Kurze by však neměl lidem v takových uprchlických centrech vznikat nárok na ochranu. „Pokud bychom to udělali, půjdou lidé z celé Afriky do Egypta nebo Tuniska,“ myslí si populární rakouský ministr, který svou rétorikou rozhodil část tamní hyperkorektní politické scény, především sociálnědemokratické.

Jediným právním způsobem, jak se dostat do Evropy coby válečný uprchlík, by prý byly programy přesídlení. To znamená, že by byli lidé v krizových oblastech vybíráni mezinárodními organizacemi pro přesídlení.

Tento koncept by měl pomáhat těm nejzranitelnějším z postižených oblastí, a nikoliv těm, kteří si migraci mohou dovolit. „Prosím, nepředstírejte, že je současný systém kdovíjak humánní. Mám pocit, že mnozí jsou pro přijímání migrantů jen pro uklidnění vlastního svědomí, ale to není udržitelný systém,“ prohlásil Sebastian Kurz.

Kurz chce „udělat všechno pro uzavření středomořské trasy, jako tomu bylo u balkánské“. Říká, že je to jen trochu komplikovanější, zároveň odmítá katastrofické scénáře.

„Také v případě uzavření západobalkánské trasy bylo prorokováno, že po uzavření hranice přijde do Řecka 150 tisíc utečenců za deset dní a za sto dní to bude milion a půl.“ Ve skutečnosti vlna v několika dnech opadla. „To proto, že uprchlická masa nehledala jen ochranu, ale lepší život ve střední Evropě. A to samé platí v Itálii,“ prohlašuje ministr za Rakouskou lidovou stranu.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:51 17. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  39
 • Cože
  12
 • Haha
  11
 • Trapas
  10
 • Sladký
  9
 • Tvl
  7
Komentáře

Mohlo by vás zajímat