jít naiDNES.cz

Proto Rusko nikdy nebude Evropa: Sofii (2) odmítli ve školce, prý by děsila děti

Sofia (2) z ruského Baškirska, které leží na pomezí Evropy a Asie, má smůlu. Narodila se tělesně postižená a do školky ji nevezmou. Prý by se jí děti bály... | foto: Koláž Expres.cz

Rusko se sice snaží tvářit velmi pokrokově a proevropsky, ve finále je to jen póza a pokračování v tradici Potěmkinových vesnic. Dokazuje to i případ z Baškirska, republiky, která se symbolicky nachází na evropsko-asijském pomezí. Tělesně postiženou Sofii (2) tam odmítla školka a jako důvod její zástupci uvedli fakt, že by děsila ostatní děti.

Jako by už tak netrpěli dost! Rodiče malé dívenky z ruského Baškirska ani ona sama se už nemohli dočkat, až začne chodit do školky a bude si hrát s jinými dětmi. Na všechny tři ale čekalo jen hořké zklamání a vystřízlivění ze sna o tom, že se Rusko konečně řadí k vyspělým státům.

Rodičům bylo bez okolků řečeno, že malou Sofii přijmou, až bude mít za sebou operaci, která napraví její deformaci. 

Holčička má nadměrně širokou tvář a čelo, některé prsty na rukou a nohou má srostlé. Operaci měla podstoupit už dávno, vzhledem ke strašidelným podmínkám v ruském zdravotnictví se zákrok pořád odkládá „na neurčito“.

Psychologové už rodiče varovali, že Sofiin vývoj bude narušen, pokud nebude mít možnost setkávat se s jinými dětmi.

Bezprecedentní případ krutosti vůči tělesně postižené, ale jinak zcela normální holčičce zaujal charitativní organizaci Duha laskavosti, která proti vedení školky v ruském Baškirsku bojuje, zatím neúspěšně. 

„Čím dřív si bude moci hrát a sbližovat se s dětmi, tím se bude snadněji vyrovnávat s podmínkami, ve kterých žije a vyrůstá,“ uvedla psycholožka Jekatěrina Belanová.

Sofia s matkou Světlanou a otcem Rasulem bydlí v nuzných podmínkách u prarodičů v bytě, kde neteče voda ani se netopí. Mají ale už slíbené nové bydlení.

Fotogalerie

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat