jít naiDNES.cz

Proto Rusko nikdy nebude Evropa: Sofii (2) odmítli ve školce, prý by děsila děti

Sofia (2) z ruského Baškirska, které leží na pomezí Evropy a Asie, má smůlu. Narodila se tělesně postižená a do školky ji nevezmou. Prý by se jí děti bály... | foto: Koláž Expres.cz

Rusko se sice snaží tvářit velmi pokrokově a proevropsky, ve finále je to jen póza a pokračování v tradici Potěmkinových vesnic. Dokazuje to i případ z Baškirska, republiky, která se symbolicky nachází na evropsko-asijském pomezí. Tělesně postiženou Sofii (2) tam odmítla školka a jako důvod její zástupci uvedli fakt, že by děsila ostatní děti.

Jako by už tak netrpěli dost! Rodiče malé dívenky z ruského Baškirska ani ona sama se už nemohli dočkat, až začne chodit do školky a bude si hrát s jinými dětmi. Na všechny tři ale čekalo jen hořké zklamání a vystřízlivění ze sna o tom, že se Rusko konečně řadí k vyspělým státům.

Rodičům bylo bez okolků řečeno, že malou Sofii přijmou, až bude mít za sebou operaci, která napraví její deformaci. 

Holčička má nadměrně širokou tvář a čelo, některé prsty na rukou a nohou má srostlé. Operaci měla podstoupit už dávno, vzhledem ke strašidelným podmínkám v ruském zdravotnictví se zákrok pořád odkládá „na neurčito“.

Psychologové už rodiče varovali, že Sofiin vývoj bude narušen, pokud nebude mít možnost setkávat se s jinými dětmi.

Bezprecedentní případ krutosti vůči tělesně postižené, ale jinak zcela normální holčičce zaujal charitativní organizaci Duha laskavosti, která proti vedení školky v ruském Baškirsku bojuje, zatím neúspěšně. 

„Čím dřív si bude moci hrát a sbližovat se s dětmi, tím se bude snadněji vyrovnávat s podmínkami, ve kterých žije a vyrůstá,“ uvedla psycholožka Jekatěrina Belanová.

Sofia s matkou Světlanou a otcem Rasulem bydlí v nuzných podmínkách u prarodičů v bytě, kde neteče voda ani se netopí. Mají ale už slíbené nové bydlení.

Fotogalerie

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat