jít naiDNES.cz

„Všechno se tavilo, lidi jsem tahala ven za límce,“ letuška promluvila o havárii v Moskvě

Tragédie obřích rozměrů se stala v neděli na moskevském letišti Šeremetěvo. Letadlo společnosti Aeroflot krátce po startu zasáhl blesk a při nouzovém přistání pak začalo hořet. Ze 78 lidí na palubě jich přežilo pouze 37, podle letištního úředníka se přitom mohlo zachránit daleko více cestujících, protože se někteří zdržovali hledáním svých zavazadel. „Vykopla jsem dveře nohou a tlačila cestující ven, aby nezůstali vevnitř. Tahala jsem je doslova za límce,“ popsala jedna z letušek.

Prozatím jednačtyřicet obětí, z toho nejméně dvě malé děti. Taková je bilance děsivé nehody letadla, k níž došlo v neděli na moskevském letišti Šeremetěvo. Letoun krátce po startu zasáhl blesk, a když pilot zahájil nouzové přistání, při druhém pokusu stroj dvakrát narazil na dráhu a začal hořet.

Z paluby pravidelného letu do Murmansku se podařilo zachránit 37 lidí. Podle slov letištního úředníka jich přitom mohlo být více.

„Mnozí cestující zpozdili nouzovou evakuaci, protože navzdory všem pokynům brali ze zavazadlového prostoru,“ cituje muže server Mail Online.

Na internetu už se objevilo i několik svědectví očitých svědků, tedy lidí, kteří se z paluby hořícího letadla dokázali zachránit.

„Když letadlo zastavilo, okamžitě začala evakuace. Byly vidět plameny a všichni křičeli, že hoříme. Přímo v letadle ale žádný oheň nebyl. Dostal se tam až později, cestující říkali, že teplo začalo tavit okna. Nebylo nic vidět. Vykopla jsem dveře nohou a tlačila cestující ven, aby nezůstali vevnitř. Tahala jsem je doslova za límce,“ popsala jedna z letušek Taťána Kasatkinová.

Letuška na palubě moskevského letadla zachránila několik životů.

Letuška Taťána Kasatkinová

Že zuřivý požár letadlo doslova měnil v popel, potvrzují i další cestující.

„Seděl jsem před motorem a viděl, jak se všechno roztavilo. Nějak se mi podařilo dostat k východu, nadýchal jsem se oxidu uhelnatého. Letuška mě navigovala, říkala mi, kudy se mám plazit. Nakonec se mi podařilo z letadla vyskočit,“ popsal jiný muž.

Za to, že dokázal děsivou nehodu přežít, vděčí letuškám i jeden z cestujících Dmitrij Chlebnikov. Ten prý dokonce viděl blesk, který do letadla udeřil.

„Jsem vděčný bohu za to, že jsem přežil. A děkuji letuškám, že mě zachránily. Pomohly nám dostat se na chodbu z místnosti naplněné plynem. Byla tam tma a nesnesitelné horko,“ popsal.

Hašení požáru nakonec trvalo 45 minut, a jak bylo zmíněno, více než polovina cestujících zahynula.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat