jít naiDNES.cz

Rusko děsí sebevraždy přes internet. Mladé dívky si kvůli šílené hře opět sáhly na život

Dívky si sáhly na život kvůli internetové hře. | foto: Siberian Times

Pořádný skandál se řeší v Rusku. Díky internetové hře „Bílá velryba“ spáchaly sebevraždu dvě dívky. Další školačka se před nimi pokusila o něco podobného, ale naštěstí zůstala na živu. Jak se tato šílená hra hraje a proč vůbec existuje?

Julia Konstantinova (15) a Veronika Volkova (16) jsou oběti Bílé velryby. Dívky se kvůli šílené internetové hře rozhodly spáchat sebevraždu. Skočily ze střechy 14patrového bytového domu na Sibiři.

Patnáctiletá Julia na svém profilu na ruské sociální síti VKontakte zanechala jen vzkaz „konec“ a přidala fotku velryby, která je symbolem celé hry. Proč to ale dívky dělají a jak celá hra funguje?

Tato šílená hra má svá pravidla. Hráč se údajně musí zaregistrovat a bude mu přidělen vůdce. Ten mu dává úkoly v průběhu 50 dní. Na konci vyhraje, pokud spáchá sebevraždu.

Podle vyšetřovatelů hra funguje na ruské sociální síti už několik let a kriminalisté tvrdí, že za vším stojí Filip Budeikin, který v současné době čelí obvinění za nejméně 17 podnětů ke spáchání sebevraždy.

Muž tvrdí, že jeho oběti zemřely šťastné, protože jim dal porozumění. Děsivé je, že se hra postupně rozšířila i za hranice Ruska. Případy hlásí i Ukrajina, Bělorusko nebo Ázerbájdžán.

Děti se řežou do kůže

Na ruských webech se také objevují nehezké fotografie zranění, které si děti dělají samy a ještě se tím chlubí. Do kůže si například vyřezávají znaky související s hrou. Co si o těchto hrůzách myslí experti? Nejspíše se jedná o velice nepříjemný fenomén.

„Když se dítě připojí k této hře, není hned tlačeno k sebevraždě. Ale úkoly se s postupem času ztěžují, což teenagery dohání k bezmoci. Pokud mají samy nějaké psychické problémy, může je tlak vést až k sebevraždě,“ řekla pro Rádio Svobodná Evropa Natalya Lebeděvová z poradenské služby Your Territory Online.

Jen za leden se mluvilo o dvaceti případech, kdy se nezletilí netajili sebevražednými myšlenkami a někteří svou cestu na „jiný svět“ skutečně podnikli.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:40 28. června 2017. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  29
 • Super
  17
 • Haha
  13
 • Cože
  10
 • Sladký
  10
 • Trapas
  9
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře