Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Češi se vrací na místo (mořského) činu: Německá Rujána je zase v kurzu

  Německý ostrov Rujána, který byl před rokem 1989 jednou z mála šancí vidět moře, se vrací na výsluní zájmu. A není divu. | foto: Koláž Expres.cz

  Když se řekne Rujána, vybaví si většina lidí studený Balt, nepříliš příznivé počasí, stany, syčící labutě, které znemožňovaly už tak svízelné koupání v ledovém moři, a hlavně proutěné koše. V nich si mohl člověk hovět, aniž by jej ošlehával frišný přímořský vánek. Dříve vysmívaný ostrov na severu Německa se poté, co se všichni nabažili jižních moří, vrací na výsluní. Důvodů je víc než dost.

  1.Dostupnost

  Cesta autem není nijak zvlášť dlouhá, z Prahy vám zabere asi šest hodin. Navíc nestrávíte v dopravních zácpách tolik času jako při cestě na jih, navíc na území Německa neplatíte žádné dálniční poplatky. Složitá není ani cesta vlakem, do Hamburku jezdí přímé spoje z mnoha měst v ČR a odtud se na Rujánu dostanete velmi snadno.

  Rujána má styl. I proto se sem Češi začínají houfně vracet. A to nejen kvůli...

  Rujána má styl. I proto se sem Češi začínají houfně vracet. A to nejen kvůli nostalgii. Německý ostrov proslavily mimo jiné i proutěné koše na plážích, které chrání před větrem.

  2.Žádné davy

  Zapomeňte na momenty, kdy si chvíli přispíte a pro hlavu na hlavě nevidíte pláž ani moře. Samozřejmě tu potkáte množství návštěvníků, v porovnání s jižní Evropou jich je podstatně méně. Severní Německo není úplně ideální pro ty, kteří chtějí trávit celou dovolenou jen opalováním a vodními hrátkami. 

  Pokud chcete zkombinovat ležení u moře s prohlídkami zajímavých měst i přírody, pak zde budete nadšeni. Na své si přijdou i milovníci cyklistiky a kolečkových bruslí.

  3.Příroda

  Rujána má styl. I proto se sem Češi začínají houfně vracet. A to nejen kvůli...

  Rujána má styl. I proto se sem Češi začínají houfně vracet. A to nejen kvůli nostalgii.

  V severní části ostrova nedaleko města Sassnitz se nachází Národní park Jasmund, který je nejmenším národním parkem na území Německa. Jde v podstatě o les, ve kterém žijí různí vzácní živočichové a rostou nevšední rostliny. Roku 2011 byl tento bukový les zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

  Od té doby se pochopitelně zájem o tuto část ostrova zásadně zvýšil a prakticky každý návštěvník se sem podívá. I tak je procházka tímto hájem zážitkem, a pokud přijedete v nejbližší době, najdete ještě místa, kde se s nikým potkávat nebudete.

  Parádní jsou také křídové útesy, které padají do moře a vytvářejí úžasné scenérie. Za zmínku stojí i místo nazvané Prora. Obrovský hotelový komplex nechal vybudovat Adolf Hitler a od roku 1992 je chráněnou památkou. 

  4.Jídlo

  Nikoho nepřekvapí, že na břehu moře snad v každé restauraci nabízejí rybí pokrmy. Co je však typické pro Rujánu, je rybí hamburger. Prostě ryba v housce. A tak jako v celém Německu všude seženete pivo točené automaticky do půllitru, což řada našinců taky ocení.

  Na své si přijdou milovníci matjesů a herinků a dalších rybích specialit.

  Rujána vyniká i vytříbenou architekturou a fotogenickým pobřežím a vybraným...

  Rujána vyniká i vytříbenou architekturou a fotogenickým pobřežím a vybraným jídlem i pitím.

  5.Fotogenická města

  Rozdováděný „halabala“ styl, který milují jižní národy a v podobném duchu také staví své apartmány a haciendy na pobřeží, je německému pořádku na hony vzdálený.

  Mnohem víc se tu dostávají ke slovu klasické cihly, kterými jsou domy obloženy, přece jen jsme na severu Evropy, o zajímavé a citlivě zrekonstruované stavby není nouze a procházky po městech si zamilujete i ve chvíli, kdy budete muset vytáhnout pláštěnku nebo mikinu.

  Rujána vyniká i vytříbenou architekturou a fotogenickým pobřežím.

  Rujána vyniká i vytříbenou architekturou a fotogenickým pobřežím.

  6.Počasí

  Zapomeňte na horka a spalující slunce. Opalovací krémy využijete i tady, rozhodně je nepodceňujte, podobně jako repelenty proti komárům. Na druhou stranu z rozpálené střední Evropy se sem za trochou osvěžení vyplatí zajet.

  V nejhorším se schováte do koše!

  Rujána má styl. I proto se sem Češi začínají houfně vracet. A to nejen kvůli...

  Rujána má styl. I proto se sem Češi začínají houfně vracet. A to nejen kvůli nostalgii. Německý ostrov proslavily mimo jiné i proutěné koše na plážích, které chrání před větrem.

  7.Nostalgie

  Pro ty, kdo tu nikdy nebyli, se tento bod asi mine účinkem. Na druhou stranu ti, kdo tu už byli v dětství nebo mládí a rádi si osvěží vzpomínky a srovnají minulost s přítomností, by měli vyrazit. Rujána je nezklame ani tentokrát a dost možná se jim bude líbit ještě víc!

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:01 25. listopadu 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   87
  • Trapas
   41
  • Cože
   36
  • Sladký
   35
  • Tvl
   33
  • Haha
   31
  Premium

  Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

  Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

  Premium

  Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

  Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

  Premium

  Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

  Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz